Oyun

Detaylı PUBG İncelemesi

Hayatta kalma oyunlarının ilk örneklerinden olan DayZ ve Arma 2 için Last Man Standing , Battle Royale gibi modların ortaya çıkması ile bu tür oyunları daha eğlenceli hale getirdi. Bu modlar içerisinde sürekli aynı olaylar tekrar ediyormuş gibi gözükse de aslında her girişimizde farklı taktikler ve ekipmanlar ile başlamamız bu modların kendilerini tekrar etmediğinin göstergesi. Bu iki modun da yaratıcısı olan kişi hepimizin de bildiği gibi Playerunknown nicki ile oyunlarda boy gösteren Brendan Greene’ dir. Brendan Greene aynı zamanda PUBG oyununun tasarımcısıdır.

PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS ORTAYA ÇIKIŞI

Playerunknown’s Battlegrounds ‘ dan önce piyasa bir çok Last Man Standing , Battle Royale oyunu çıkmıştı. Fakat firmaların oyunlarına gerektiği değeri vermemesi veya yapmış oldukları oyuna hiç ilgi göstermemesi sonucunda unutulmaya yüz tuttular.

En çok konuşulan Battle Royale oyunu olma vasfını taşıyan H1Z1 için yapılan yorumlar çıktığı döneme göre bir hayli iyiydi. ” H1Z1 şuana kadar piyasaya çıkmış en iyi Battle Royale türünde oyun” , “Bundan iyisi nasıl bir oyun olur bilinmez ” , “Oyun gerçekten dengeli” vb. gibi yorumlar yapımcı şirketin güzel bir oyun yaptıklarının kanıtıydı. Ancak yapımcı şirket oyuncularının sorunlarını dinlemek yerine kendi bildikleri yolu izlemeyi tercih ettiler sanıyoruz ki oyun bir anda eksi notlar almaya başladı. Oyun için yapılmış olan bir çok olumlu eleştiri yavaş yavaş yerini olumsuz eleştiriye doğru çevirdi. Bir çok kişi için oynanmaz bir hale gelmişti çünkü her yeni gelen güncelleme ile birlikte oyun içi hataların sayısında da artış oluyordu. Ortaya çıkan hataların çözümünün gecikmesi de olumsuz eleştirilere sebebiyet vermiş olabilir.

Oynayan oyuncuların sayısı gün geçtikçe azalmaya başladı ve insanlar farklı bir Battle Royale oyunu arayışına giriştiler. Böyle bir arayışın oluşmasında en önemli etkenlerden birisi kullanıcıların zihninde yapımcı şirketin oyunlarına verdikleri önemin azaldığı yönünde bir fikir oluşması olabilir.

Tüm bunlar olurken bir yandan Playerunknown olarak tanıdığımız Brendan Greene zaten öncülüğünü yapmış olduğu Last Man Standing ve Battle Royale modunu başlı başına oyun haline dönüştürerek kendi adını taşıyan PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS ile ilgili çalışmalara başladı.

PUBG Beta Test Süreci ve Erken Erişime Açılması

Oyun ilk beta testlerinde gerçekten oynanmaz bir haldeydi. Örnek vermek gerekirse ani fps düşüşleri ve oyun içerisindeki gecikme sorunları çok kötü bir hal almıştı. Yapımcı şirket yapmış olduğu beta testlerinde topladığı veriler ile oyunu erken erişim sürecine hazır hale getirmek için oyunda değişiklikler yaptı. Oyun ilk erken erişim sürecinde bir çok sorun ile karşılaştı. Şirket bu sorunların çözümü için her ay büyük güncelleme ve haftalık gelen ufak düzeltmeler içeren güncellemeler yayınlayarak oyunu erken erişim aşamasının ilk zamanlarındaki durumundan daha iyi bir duruma getirmeyi başardı. Tabi ki bazı sorunların çözülmesi o kadar kolay olmuyor. Sonuçta adamların elinde “Şu sorunu anında çöz” tuşu yok. Ekibe katılan yeni bireylerin birbirleri ile olan uyumu da sorunların çözülmesini uzatan sebepler arasında gösterilebilir.

Gelen güncellemeler oyuna olumlu etki etmeye başlamış olacak ki yavaş yavaş oynanabilir bir hale geldi. Şirket oyunda yapacağı önemli bir değişikliği sosyal medya hesaplarında paylaşarak kullanıcılarını bilgilendirme konusunda başarılı bir iş çıkarttı. Bazı güncellemeler oyuncuların alıştıklarından çok farklı geldiği için bir takım tepkiler ile karşılaşan PUBG ekibi yaptığı güncellemeleri oyuncuların istekleri yönünde revize ederek ara noktayı bulma yolunu tercih ederek kullanıcılarına vermiş olduğu önemi gösterdiğini bir kez daha gözler önünde sergilemiş oldu.

PUBG Menü İncelemesi

Oyuna ilk girdiğinizde sizleri sade bir arayüz dizaynı karşılıyor. Ancak PUBG ekibinin sosyal medyada kullanıcısının yapmış oldukları örnek menü tasarımı konusunun altına yapmış olduğu açıklamaya bakacak olursak bizleri daha güzel bir oyun içi arayüz tasarımı bekliyor. Menü ekranına baktığımızda biraz kasvetli bir ortam ile karşılaşıyoruz ki bu durum bizi ” bir an önce oyuna girelim de azıcık açık hava görelim ” havasına girmemizi sağlıyor.

PUBG Menü Ekranı
PUBG Menü Ekranı

KARAKTER

Menü üzerinden erişebildiğimiz karakter sekmesi üzerinden giymek istediğimiz kıyafetleri seçmemize olanak sağlıyor. Giydiğimiz kıyafetler kimilerine göre oyun içerisinde gizlice hareket etmemize yardımcı oluyor kimilerine göre giydiğimiz kıyafetlerin oyundaki gizliliğimize bir etki etmiyor. Yani sadece oyuna görsellik katıyorlar. Siyah renkli kostümleri giymemiz gölgelerde ayırt edilmeme şansımızı arttırabilir. Yinede giydiğiniz kostüme göre kendimizi çok iyi gizlenmiş olarak düşünmemeli çünkü oyun içerisinde aimleri ve gözleri çok iyi olan oyuncular mevcut. Aynı zamanda almış olduğunuz kutular ve anahtarlara da karakter ekranından ulaşabilirsiniz.

PUBG Karakter Sekmesi
PUBG Karakter Sekmesi

KASALAR

Karakterinize çeşitli kostümler almak için steam topluluk pazarını kullanabileceğiniz gibi biriktirdiğiniz BP’ ler ile kasa alabilir, aldığınız kasaların içinden de kostüm çıkartabilirsiniz. Kostümlerin steam üzerindeki fiyat aralıkları çok geniş bir yelpazede dağılmış durumda. Topluluk pazarında bulunan en pahalı kostüm PLAYERUNKNOWN’s Bandana fiyatı ise 3.586,86 TL. Bu bandana fiyatının yüksek olmasının sebebi yayıncılara verilen kutudan çıkması. Bunun dışında oyunda herkesin ulaşabileceği bir eşya olan IVORY SCHOOL UNIFORM SET (FEMALE) fiyatı ise 4.401,54 TL. Fiyatın bu kadar yüksek olmasının sebebi oyunun şuan piyasada bulunan en popüler oyunlardan birisi olması ( 2 milyon anlık oyuncu ) ve çıkan kostümlerin çok nadir olması diyebiliriz. Biriktirdiğimiz BP ile kasa alabiliyoruz ancak rastgele olarak en kötü ihtimalle Wanderer , en iyi ihtimalle Survivor kasası alabiliyoruz. Kasaların içerisinden çıkan eşyaların fiyatları da kasa türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kasaların oyun içi fiyatları 700>1400>2800>4200>5600>7600 BP olarak yükselmektedir.

PUBG Kasa Açma Ekranı
PUBG Kasa Açma Ekranı

İSTATİSTİK SEKMESİ

Tüm bunların haricinde istatistikler üzerinden ölüm ve öldürme oranınıza bakabilirsiniz. Bulunduğunuz konuma göre sıralamanızı öğrenebilir veya diğer oyuncuların istatistiklerine göz atabilirsiniz. Şirket son zamanlarda ortaya çıkan hilecilerin istatistiklerde gözükmesi üzerine bir takım önlemler alma yolunda adımlar attığını sosyal medya hesaplarında belirtti.

PUBG Sıralama Ekranı
PUBG Sıralama Ekranı

OYUN AYARLARI

Oyuna girmeden önce ayarlardan grafikleri, çözünürlüğü , ses ayarlarını değiştirebildiğiniz gibi nişangahın rengini de değiştirebiliyorsunuz. Renk körü oyuncularını da düşünen şirket oyuna renk körü modu eklemiş. Ateş edildiği zaman veya toplu bir çatışmanın ortasında ani fps düşüşleri yaşamamak açısından grafik ayarlarını bilgisayar özelliklerine göre ayarlamak gerekiyor. Bir başkasının yapmış olduğu grafik ayarları sizin bilgisayarınızın verebileceği maksimum performansın üzerinde olabilir buda aldığınız fps değerinin düşmesine neden olacaktır. Gameplay ( OYNANIŞ ) sekmesinde bulunan Inventory Screen Character Render ( Envanter Açıkken Karakterin Çizilmesi )  özelliğini kapatırsanız envanterinizi açtığınızda ani fps düşüşü sorununuz çözülmüş olacaktır. Ayrıca Screen Scale ( Ekran Boyutlandırma ) ayarını ne kadar düşürürseniz oyun bir o kadar akıcı olacaktır fakat buna karşılık modellerin çizim kalitesi çok kötü olacaktır. O değeri 100 de kullanmak en iyi tercih olacaktır.

PUBG Oyun Ayarları
PUBG Oyun Ayarları

PUBG Oyun İçi İnceleme

Oyuna bir adada başlıyorsunuz 100 kişi dolana kadar bekliyorsunuz ki oyuncu sayısının yüksek olduğu için lobi anında doluyor ve ardından 1 dakika daha bekledikten sonra uçağa binmiş oluyorsunuz. Oyuna her girişinizde uçak harita üzerinde rastgele bir rotada ilerliyor. Atlayacağınız konum oyun stilinize göre önem arz ediyor. Kaliteli silah ve zırh bulmak için acele etmelisiniz. Ayrıca bir yerde bulduğunuz güçlü bir silahı diğer girişinizde aynı yerde bulamazsınız yani silah dağılımları tamamen rastgele. Fakat belli bölgelerde kaliteli silah ve zırh çıkma oranı daha yüksek ve oralara atlayan kişi sayısı da diğer bölgelere göre çok fazla.

Ekipmanlarınızı kuşandıktan sonra yapmanız gereken şey mavi çemberden kaçmak olacaktır. İlerlemekte olan mavi çember size daha az hasar vuracaktır ancak mavi çember belirlenen alana kapandığı zaman vurduğu hasar miktarı artmaktadır. Bu hasarı telafi etmek için ilk yardım kitlerinden yararlanabilirsiniz. Mavi daire git gide küçülüyor ve her küçüldüğünde verdiği hasar miktarı artıyor. Özellikle son iki mavi dairenin vermiş olduğu hasar çok fazla ve içlerinde dayanmak için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Düşük ayarlarda oynayan oyuncularda tarlalarda bulunan buğdaylar belli mesafe uzaklıktan sonra gözükmüyor ve sizi direk görebiliyorlar. Tarlalara saklanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ağaçların dibinde yatan oyuncuları görmekte oldukça zor o yüzden ağaç diplerine dikkat etmelisiniz.

Oyun içerisinde rastgele zamanlarda, rastgele bir yerden geçen air drop içerisinden güçlü silahlar bulabilirsiniz. Ancak air drop yanına yaklaştıkça ölme riskiniz de artıyor. Çevrenizi iyice kontrol edin. Siz air drop içerisindeki ekipmanları almaya çalışırken görmeden yanından geçtiğiniz rakibiniz sizi kolayca öldürebilir.

Çok zor durumda kaldığınızda kullanacağınız sis ve el bombası haricinde birde yanıcı bombayla kendinizi güvene alabilirsiniz. Yanıcı bombanın hasarı düşük olmasına rağmen yakma süresinin uzun olması karşınızdaki adamı zora sokmanıza yardımcı olacaktır. İlk yardım kitlerinizi kullanırken dikkatli olun! Güncellemelerle gelen özelliklerden birisi de ilk yardım basarken karakterinizin bir animasyon gerçekleştirmesi oldu.

Savaşırken gizlenebileceğiniz tepelik alanlar , taşlar ve ağaçlar bolca bulunuyor. Verdiğiniz emekler karşılığında oyunun son çemberine geldiğinizde rakibinizin her yerden gelebileceğini unutmayın. Daire en ufak konuma geldiğinde belli bir süre aynı şekilde kalıyor ve ortaya doğru kapanıyor. Kapanmaya başladığında ise yapmanız gerek iki adım var ya son kalanları öldürmek yada medkit basarak canınızı yükseltmeye çalışmak. Oyun sonunda elde edeceğiniz puanın miktarını belirleyen en önemli faktör son 10′ a kalmanız veya çok fazla adam öldürmeniz olacaktır. Kazandığınız puanları kasa açmak için harcayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

  1. JeyRoni32 says:

    fps dropları olan bir oyun ile ilginlinmesi gerek daha çooook zaman var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.