Mobil

Android Telefonlarda Reklam Engelleme

Bir çok bilgisayar kullanıcısı internete girmek için kullandığı tarayıcılarda pop-up reklamlar ile karşılaşmaktalar. Bu tarz reklamların bazıları gezinmek istenilen sitedeki menülerin üzerine konularak o reklama tıklamayı zorunlu kılarken bazıları ise kullanıcıları etkilemeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Aynı durum telefonlardaki tarayıcılar için de geçerlidir. Ayrıca telefondaki tarayıcılarda gösterilen reklamların gösterilmesi için ekstra olarak veri kullanımı yapmaktadır. Android telefonlarda reklam engelleme yöntemlerinden faydalanarak istenmeyen reklamlar kaldırılabilir.

Android Reklam Engelleme Yöntemleri

İnternet üzerinden acilen halledilmesi gereken işler akıllı telefonlardaki tarayıcılardan kolayca yapılabilmektedir. Ancak sitelerin koymuş oldukları reklamlar işlerin hızlıca yapılmasına engel oluşturabilmektedir. Android reklamlarını engellemek için telefonun varsayılan tarayıcısı yerine Play Store üzerinden yeni bir internet tarayıcısı indirilebilir. Akıllı telefonunuzda internette hızlıca gezinmek için Opera Mobil Tarayıcı ya da Google Chrome kullanılabilir.

Telefonlar için geliştirilmiş olan Opera sürümünü kullanarak, harici bir 3. parti uygulama kurmaya gerek duymadan rahatsız edici reklamlar engellenebilir. Telefonda kullanılabilecek iki adet Opera versiyonu vardır. Opera Mini versiyonu daha çok internet paketi azalmış kullanıcılar için veri tasarrufuna önem verirken, Opera Tarayıcı sürümü ise bilgisayardaki tarayıcıda bulunan bütün özelliklere sahiptir. Bu iki sürümünde kendi içerisine entegre edilmiş reklam engelleyicisi bulunmaktadır.

Android Opera Reklam Engelleme

Android Opera Reklam Engelleme

Google Play Store’dan Opera Tarayıcı veya Opera Mini uygulamalarından herhangi bir tanesini indirip telefonunuza kurun. Kurduğunuz tarayıcıyı açıp ayarlarınızı yaptıktan sonra giriş ekranının sağ alt kısmındaki kırmızı O logosuna tıklayın. Açılan küçük pencerenin üst kısmında bulunan Block ads ayarını aktif ederek tarayıcıdaki reklamları engelleyebilirsiniz.

Mobil Chrome Reklam Engelleme

Google Chrome mobil tarayıcı, android işletim sisteminin güncel sürümüne sahip bir çok akıllı telefonda varsayılan tarayıcı olarak kurulu olarak geliyor. Mobil cihazlarda internette gezinmek için Chrome tarayıcıyı tercih eden kullanıcılar çıkan reklamları engellemek için hiç bir şey yapmaya  gerek duymazlar. Uygulamanın varsayılan ayarlarında google reklamları ve açılan pencere reklamlar otomatik olarak engellenecek şekilde ayarlıdır. Buna rağmen halen daha reklamla karşılaşan kullanıcılar varsa tarayıcının ayarlar bölümünden gelişmiş ayarlar kısmında gizlilik bölümünde en alt seçenekten bütün tarayıcı ayarlarını sıfırlayabilirler.

Android Google Chrome Reklam Engelleme

Android Reklam Engelleme Uygulamaları

Tarayıcılara entegre olarak kurulmuş olan reklam engelleyiciler düzgün bir şekilde çalışmıyorsa eğer 3. parti program olarak Google Play Store üzerinden android reklam engelleme uygulaması indirilebilir. En güvenilir ve kullanıcılar tarafından bilgisayardaki tarayıcılarda da en çok tercih edilen reklam engelleme uygulaması olarak Free Adblocker Browser kullanabilirsiniz. Bunun haricinde Samsung marka akıllı telefon sahipleri, Samsung için özel olarak geliştirilmiş olan Adblock Plus for Samsung Internet Browse Safe isimli uygulamayı kullanabilirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.