Mobil

Kamerada Siyah Leke Neden Olur? Kamerada Siyah Leke Çözümü

Telefon kameralarınızda ansızın beliren bu siyah leke, fotoğraf ve video deneyimlerinizi negatif yönde etkileyebilir. Yazımızda öncelikli olarak kamerada siyah leke neden olur? Olası sebepleri ve çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Adımları uyguladıktan sonra halen probleminiz devam ediyor ise telefonunuzun ilgili servisine veya bir uzmana danışmalısınız.

İphone Kullanıcılarının Sıkça Karşılaştığı Kamera Problemi

İphone kullanıcıları da tıpkı diğer marka kullanıcıları gibi kamera problemleriyle karşılaşabilir. Hayatımızı önemli ölçüde etkileyen telefonlarımız anı biriktirme konusunda dahiyane bir çözüm.

Telefon kameraları aracılığıyla anı fotoğraflamak o anı ölümsüz kılmaktadır. Dolayısıyla yaşayacağınız olası bir kamera problemi fotoğraf deneyiminizi ve yaşam kalitenizi düşürebilir. Öncelikli olarak bu sorunun olası sebeplerini inceleyeceğiz. 

İphone Kamera Neden Siyah?

Telefona gelen yazılım güncellemesi, lens kirliliği gibi basit sebeplerden ötürü ‘kamerada siyah leke’ sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Yaşadığınız sorunun daha komplike sebepleri de olabilir. Uygulayacağınız adımların ardından kamera probleminiz devam eder ise bir uzmana danışmalısınız. 

Kamera Lensiniz Kirli Olabilir – Telefon kameranızın lensi toz, yağ veya çeşitli sebeplerden ötürü kirlenmiş olabilir. Bu durum çekeceğiniz fotoğraflarda siyah bir leke olmasına sebep olabilir.

Kamera Sensörü Arızalanmış Olabilir – Sensörde meydana gelen herhangi bir kirlenme veya hasar, siyah lekelerin veya noktaların görüntüde belirmesine neden olabilir.

Telefon Kamerasının Darbe Alması Durumu – Telefonunuzun kamerasının fiziksel olarak zarar görmesi (cihazın düşmesi, darbe alması veya aşırı sıcaklığa ya da soğuğa maruz kalması) veya hasar görmesi durumunda, bu da siyah lekelerin ortaya çıkmasına yol açabilir. 

Yazılım Hatası veya Güncelleme Gelmesi – Telefonunuzun yazılımını güncellemeden önce veya sonra oluşabilecek yazılım hataları sonucunda kamerada siyah leke oluşabilir.

Kameradaki siyah leke Nasıl Geçer 

1.Telefon Kılıfınızı Çıkarın 

 Kılıfınız kameraya tam olarak oturmamış olabilir. Ekran koruyucunuz var ise onu da çıkararak bir fotoğraf çekmeyi deneyin. 

2. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzu kapatıp tekrar açarak, bu tür küçük sorunların düzeltilmesine yardımcı olabilirsiniz.

3. İphone Kamera Lensinizi Temizleyin

Öncelikle kameranızı çizmeyecek yumuşak yüzeyli (mikrofiber) bir bezle iphone kameranızı iyice temizleyin.

Kamera merceğinde sıkışan toz ve kirlerden kaynaklı yaşanan bu sorun kamerayı temizlemenize rağmen geçmiyorsa adımları izlemeye devam edin. 

4. Telefonunuzun Yazılımını Güncelleyin

İphone yazılımınızı güncel tutmaya özen gösterin. Telefonunuz ile ilgili yaşadığınız diğer problemlerin altında yatan sebep de bu olabilir.

Mobil cihazların hayatımızı oldukça kolaylaştırmasının yanında yaşanan ufacık bir sorun bile kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler. Kamerada Siyah Leke Sorunu da bu problemler arasında yer alır.

Lensin merceğinin kirlenmesi, yazılım hataları veya kameranın darbe alması gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Yazımızda kamerada siyah leke sorununun olası sebeplerini ve nasıl çözülebileceğini adım adım anlattık. Adımları sırasıyla uygulamanızın ardından yaşadığınız sorun devam ediyorsa uzman birisine danışmak en iyi çözüm olacaktır.

Maximum kullanıcı deneyimi için telefonunuzun bakımlarını düzenli yaptırmayı ihmal etmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Ekrandaki siyah leke büyür mü?

Bir ekran bozulduğunda veya hasar gördüğünde, ekranda boyutu zamanla büyüyen çizgiler, desenler veya siyah lekeler görebilirsiniz.

Iphone lens düzeltme nedir?

Desteklenen modellerde, Lens Düzeltme ayarı ön kamerayla ya da Ultra Geniş kamerayla çekilen fotoğrafları daha doğal görünen sonuçlar için ayarlar. Lens Düzeltme saptanmış olarak açıktır. Lens Düzeltme’yi kapatmak için Ayarlar > Kamera bölümüne gidin, sonra Lens Düzeltme’yi kapatın.

Iphone kamera ayarları nasıl yapılır?

Saptanmış olarak Kamera , 30 kare/saniye (fps) hızında video kaydı yapar. iPhone modelinize bağlı olarak başka kare hızlarını ve video çözünürlüğü ayarlarını seçebilirsiniz.

Telefon ekrandaki lekeler nasıl temizlenir?

Ekrandaki veya kameradaki lekeleri yumuşak yüzeyli mikrofiber bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Kamerada leke neden olur?

Lensin merceğinde biriken toz ve kirlerden kaynaklı olarak kameranızda leke olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.