Finans

İş Bankası Devlet Bankası mı?

İş Bankası Devlet Bankası mı?

Türkiye’de bankacılık son zamanlarda ciddi bir gelişim içerisinde ve bankalara olan güven de giderek artıyor. Faizlerin her fırsatta aşağılara doğru iniyor olması ve borç alınabilecek tek yer olarak görülmesi bankalara olan ihtiyacı da giderek artırıyor. Türkiye’de bankalar iki şekilde ele alınır. Bunlardan birincisi devlet bankaları ikincisi ise özel bankalar. Devlet bankalarının hangileri olduğu ya da özel bankaların hangileri olduğunu sorduğumuzda büyük ihtimalle bilirsiniz ancak söz konusu İş Bankası olduğunda biraz kafanızın karıştığının da farkındayız. Çünkü İş Bankası devlet bankası mı değil mi? Pek çok kişi bu sorunun yanıtını bilmiyor.

Bankalar ister devlet olsun, ister özel olsun hepsi aynı hizmeti verir. Ancak ayrıldıkları nokta faiz oranları, hizmet kaliteleri, süreleri gibi şeylerdir. Peki, başlığın yanıtı gerçekte nedir?

Uzatmadan açıklayalım İş Bankası bazılarının bildiği gibi devletin değil özel bir bankadır.

İş Bankası Özel Kuruluşların Mı? İş Bankası Özel Mi?

Banka hakkındaki kafa karışıklığının nedeni ise şöyledir. İş Bankası ilk olarak 26 Ağustos 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. İzmir’de kurulan banka devlet bankası olarak kurulmuş ve o dönemin zorluklarında büyük görevler üstlenmiştir.

Bankanın ilk Genel Müdürü Celal Bayar olmuştur. 1997 yılına gelindiğinde ise İş Bankası özelleştirilmiş ve devlet bankası olma statüsünden çıkmıştır. İşte bugün İş Bankası devletin mi yoksa özel bir bankamı kafa karıştıran durumun en önemli nedeni bundan kaynaklanmaktadır.

İş Bankası Sahibi Atatürk mü? İş Bankası Kimin ?

İş Bankası özelleştirildikten sonra hisseleri satışa çıkarıldı. Atatürk banka kurulurken hisselerin % 28’ine sahipti ve bu hisseler Atatürk öldukten sonra CHP’ye geçti. Bugün hisselerin yönetimi Cumhuriyet Halk Partisindedir. Yani eskiden Atatürk’ün olan banka hisseleri onun vasiyeti sonrasında CHP’ye geçmiştir.

Devlet Bankaları Hangileridir?

Şuan devletin idaresinde olan toplamda 7 banka vardır. Aşağıda belirteceğimiz bu bankaların dışında kalanlar özel banka olarak tanımlanır.

  1. Ziraat Bankası
  2. Vakıfbank
  3. Halkbank
  4. Birleşik Fon Bankası
  5. Türkiye Kalkınma Bankası
  6. İller Bankası
  7. Adabank

Özel bankaların en önemli özelliği daha esnek kredi imkanları sunabiliyor olmasıdır. Bunun için özellikle krediler konusunda özel bankalar tercih edilir.

Merak ettiğiniz finans konularıyla ilgili https://www.ilkseviye.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz. İş bankası devletin mi ?

iş bankası devlet bankası mı?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.