İnternet

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir? Web Tasarımı Yaptırmalı Mıyım?


Web Tasarımı Nedir?

Web tasarım, belirli bir amaç için oluşturulmuş bir sitenin, profesyonel bir tasarımcı rehberliğinde, yeniden dizayn edilmesidir. Markanın sahibi sahip olmak istediği site hakkında tasarımcıya fikir verir, tasarımcı da kendi becerisi ve estetik anlayışına göre müşteriden aldığı fikirleri uygulamaya koyar. Web tasarımı yapılan bir sitenin, bir internet tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden erişebilir olması, kullanıcı dostu olması oldukça önemlidir.

Web Tasarımın Aşamaları Nelerdir?
Web tasarımı, aşağıda sıralandığı gibi bir çok aşamanın bir arada uygulanmasıyla meydana gelir;

İçerik düzeni: Sitede kullanılan grafikler, alt başlıklar, reklamlar, içerik elemanları ulaşılabilir olmalıdır. Kullanıcılar, aradıkları bilgiyi kolayca bulmalılar. Karmaşık bir yapı yerine daha sade bir yapı tercih edilmeli, grafikler dengeli ve ölçülü kullanılmalı.

Renk Seçimi: Renklerin seçimi amaca ve müşteriye göre değişir; Web sitelerinde geçirilen süre, markanın hizmet ettiği alan göz önüne alınarak renkler seçilir.

Grafikler: Grafikler, her şeyden önce ölçülü ve çekici olmalıdır. Markaları yansıtmalıdır. Web tasarımını öne çıkaran logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya simgeler bir sitenin grafiğini oluşturur. Sitelerin kullanıcı dostu olmalası için, bunların çok sıkışık hale getirilmemesi veya yüklenmesinin yavaş olmaması gerekir. Grafikler, bir web sitesinin ana rengine ve içeriğine uygun şekilde yerleştirilmelidir.

Yazı Tipleri: Farklı yazı tiplerinin kullanımı bir web sitesi tasarımını zenginleştirebilir. Chrome, Mozilla, Opera gibi birçok web tarayıcısı, güvenli olarak kabul edilen yazı fontlarını okuyabiliyorlar. Bu yüzden bu tarayıcılarca kabul edilen fontlar tercih edilmelidir.

İçerik: İçerik ve tasarım, sitenin mesajını görseller ve metinler yoluyla geliştirmek için birlikte kullanılırlar. Yazılı metin, karışık olmamalı, gayet sade ve ulaşılabilir olmalı. Kullanıcı istediği içeriğe anında ulaşabilmeli. İçerik, arama motorları için de optimize edilmeli ve içerikle alakalı anahtar kelimeler içeren, kullanıcıyı sıkmayacak uzunlukta olmalıdır.

Neden Web Tasarımı Yaptırmalıyım?

Sanal dünyada yerini alamayan markaların sektörün gerisinde kaldığı kesin. Bu yüzden web sitelerinin önemi arttı ve giderek artmaya devam ediyor fakat bir web sitesinin başarılı olabilmesi için tasarımının içeriğine ve sektörüne uygun olması gerekir. Tasarımı ne kadar başarılı olursa marka bilinirliği ve popülerliği o derece artar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.