İnternet

Web Siteleri Nasıl Oluşur? Web Tasarım Hakkında


Web Tasarım

Web tasarımı, internet üzerinden yayın yapan siteleri tasarlama sürecidir. Web sayfası düzeni, içerik üretimi ve grafik tasarım dahil olmak üzere birçok farklı alanı kapsar. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılırken,aslında web tasarımı teknik olarak daha geniş bir alanı kapsar.

Web Siteleri Nasıl Oluşur?

Web siteleri HTML kodları kullanılarak hazırlanır, web sitelerine browser(tarayıcı)lar aracılığıyla ulaşım sağlanır. Web tasarımcıları, her sayfanın yapısına uygun meta etiketlerini kullanarak web sayfalarını oluştururlar.

Bazı web tasarımcıları, siteleri hazırlarken Adobe, Dreamweaver gibi bir “WYSIWYG” editörü kullanırken, daha profesyonel olanlar HTML ve CSS kullanmayı tercih ederler. Web sitelerini tasarlamanın bir başka popüler yolu da WordPress veya Joomla gibi hazır içerik yönetim sistemleridir. WordPress sistemi özellikle amatör blog yazarları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. WordPress siteler için oldukça bir zengin tema arşivi de mevcut. İsteyenler bu sistemlerini ileride kendilerine özgü bir sisteme dönüştürebilirler.

Web Sitelerinde Grafik Tasarımın Önemi

Web sitelerinin tercih edilmesinin ana sebeplerinden biri sitenin güvenirliği ve içerik kalitesidir. Bir sitenin web tasarımı ne kadar güzel olursa o denli güvenilirlik ve saygınlık kazanır. Web tasarımcıları genellikle, Adobe Photoshop gibi bazı grafik programlarını kullanarak log ve benzeri grafikleri oluştururlar. Bir sitenin logosu, markayı ortaya çıkarır. İnsanların web sitelerinde dikkatini çeken en önemli detay logodur. Web tasarımı bir bütün olmakla birlikte, her adımı tek tek ele alınması gereken bir alandır. Siz de işinizde iyi olan profesyonel tasarımcılarla çalışarak markanızı ve bilinirliğinizi arttırın.

Kullanıcı Dostu Tasarım Nedir?

Bir siteyi görsel olarak çekici kılan web tasarımının yanı sıra, bir sitenin kullanıcı dostu olması çok önemlidir. Kullanıcılar sitenizi gezerken hızlı hareket edebilmeliler. Sayfa hızınız insanların memnuniyetini belirler. Gereksiz grafik resimleriyle sitenizi yavaşlatmamanızı tavsiye ederiz. Sayfanız ne kadar hızlı olursa, arama motorlarında o kadar ileriye gidersiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.