İnternet

Facebook 4K Video Kalitesi İle Geliyor!

İnternet ve sosyal medya denildiğinde akla gelen Facebook hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Facebook 4K video kalitesi için testlere başladı ve 2160p UHD-1 görüntü kalitesi ile geliyor.

Görüntü kalitesinin giderek arttığı bu günlerde teknoloji giderek gelişiyor ve filmler görsel efektler ile daha derin hale geliyor. Uzun süre önce hayatımıza giren 4K kalitesi akıllı cep telefonlarına da girerek giderek yayılması hızlanıyor. Son zamanlarda markaların amiral gemisi olarak adlandırılan telefonların hemen hemen hepsinde 4K çekim desteği artık bulunuyor. Fakat bu çekilen videolar Facebook tarafından desteklenemediği için yayınlanamıyordu. Facebook’ta ki son gelişmelere göre artık 4K video desteği Facebook kullanıcıları içinde aktif hale geldi.

Uzun süredir beklenen bu özellik insanlar tarafından Facebook’un geç kaldığı yönünde şeklinde yorumlandı. Şuanda da henüz sadece sayfalar ve profillerde 4K desteği veriliyor. Artık Facebook sayfa ve profillerde 2160p UHD-1 kalitesinde ki videolar belirli bir kesim tarafından izlenebilmektedir. Youtube ise 4K video için testlere 2010 yılında başlamış ve artık hiçbir sınırlama olmadan izlenir hale gelmiştir. Facebook ise 4K video desteğini getirmesine rağmen henüz herkes bu özellikten yararlanamıyor. Herkesin yararlanabilmesi için ise bir süre daha bekleneceği anlaşılıyor.

Facebook 4K Video Kalitesi Geliyor!

4K desteği belirli bir şekilde sunulsa da videolar yüksek boyutlu olduğu için izlenebilmesi açısından iyi bir internet bağlantısının olması gerekiyor. İyi bir internet bağlantısının olmadığı durumda ise 4K video izlemek oldukça zor oluyor.

Facebook’ta 4K videoların sınırsız bir şekilde paylaşımı ve izlenmesi konusunda bireysel hesapların ne zaman aktif olacağı ise henüz bilinmiyor. Şuan için 720p videoların izlenmesine ve yüklenmesine olanak sağlayan Facebook kullanıcıları 4K videoları ne zaman izleyeceklerini merakla bekliyor. Video paylaşımı yapan ve Facebook üzerinden video izleyen milyarlarca insan umarız ki bir an önce 4K’ya geçiş yaparak son teknoloji ile buluşur.
4K video kaydı nasıl yapılır? Sorusu ise özellikle kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Şuan için test aşamasında olan bu yenilik son güncelleme ile video çekim bölümünde yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkacaktır.

Facebook 4K Video İzlemek İçin Kaç Mbps İnternet Gerekli?

Yüksek çözünürlüğe sahip 4k Facebook videoları oldukça yüksek dosya boyutuna sahip oluyor. Facebook üzerinden video izlemekle herhangi bir videoyu indirmek arasında bir fark yok. Bu bağlamda Facebook 4k video kalitesi ile video izlemek için 25-35 Mbps hızında internet bağlantınızın olması gerekiyor. Aksi takdir de video yüklenirken takılmalar yaşanabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.