Finans İnternet

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Kendi işinizi kurma fikrinizi gerçeğe dönüştürmeye başlamadan önce dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken birtakım önemli hususlar vardır. Bunları ne kadar iyi inceleyip irdelerseniz yapacağınız işte başarınızı da o kadar çok artırmış olacaksınız. 

Aşağıda kendi iş fikrini hayata geçirmek isteyenlerin dikkat etmeleri gereken birkaç önemli başlıktan bahsedilmiştir.

1. Proje ve İş Planınız Var Mı?

Hangi işi yapacağınızı iyi düşünüp öyle karar vermeniz gerekiyor. Eğer iş kurma fikriniz var ancak ne iş kursam diye düşünüyorsanız önce sektörel bir araştırma yaparak başlamanız gerekiyor. Bunun içinde kendinize en uygun olan sektörleri araştırıp listelemelisiniz.

2. Sermayeniz Var mı?

Kuracağınız işe karar verdikten sonra işe başlamanız gereken sermayenizin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Yapacağınız yatırım sermayenizin miktarını belirleyecektir. Bunun için cebinizdeki son kuruşu bu işe yatırmak çok akıllıca mı iyi düşünmelisiniz. Eğer sermayeniz yoksa bu durumda ekstra seçenekleri gözden geçirebilirsiniz. Örneğin bankadan kredi çekmek iyi bir fikirdir. Ya da KOSGEB ve İŞKUR destek programlarından yararlanmaya çalışabilirsiniz.

3. Pazar Araştırması Yaptınız mı?

Gireceğiniz sektörde Pazar araştırması yapmak çok önemlidir. Bu sayede hem sektörünüzü hem rakiplerinizi hem de rekabeti tanımış olursunuz. Pazar araştırması yaparken hayal kırıklığına uğrayabileceğiniz hususları da dikkate almalısınız.

4. Büyük İşe Girmek İçin Ortak Bulabilirsiniz

Büyük bir iş demek sorumluluğun daha büyük olması, giderlerin daha fazla olması demektir. Bir işe girerken doğrudan para kazanmaya odaklanırsanız o zaman hata yaparsınız. Bunun için önceliğiniz para kazanmak değil doğru adımları atmak olmalıdır. Büyük işe ortakla girdiğinizde hem işi daha iyi yönetir hem de riski paylaştırmış olursunuz.

5. Hedef Kitlenize Odaklanın

Hangi sektörde olursanız olun mutlaka hedef kitlenize odaklanmanız gerekiyor. Önce hedef kitlenizi tanıdıktan ve onlara ulaştıktan sonra potansiyel müşterilerinize yönelmelisiniz. Hedef kitlenizin beklentilerini isteklerini karşıladığınızda daha fazla talep edilen olacaksınız.

6. Satış Fiyatlarınızı İyi Ayarlayın

Yapılan her işin bir maddi değeri vardır. Bunun için ürün ya da hizmetlerinizi mutlaka piyasa koşulları göz önünde bulundurularak ayarlamalısınız. Ucuza sattığınız bir ürün sizi zarar ettirebileceği gibi pahalıya satılan bir ürün de sizi zarar ettirecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.