İnternet

YouTube Canlı Yayın Yapma

YouTube üzerinden içerik üretenler ve bu işlere yeni girecekler kendilerine kitle oluşturmak için veya mevcut kitlesini yükseltmek için canlı yayın yapmayı deneyebilirler. Canlı yayın yapmak için bir çok platformu tercih edebilirsiniz ancak hem kendi kanalınızın takipçi sayısını arttırmak için hem de kanalınızda farklı içeriklere yer vermek için YouTube üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz. İçerik üreticilerinin bir çoğu YouTube canlı yayın nasıl yapılır? sorusunun yanıtını merak etmektedir.

YouTube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

YouTube uzun zamandır canlı yayın yapma özelliğini belli şartlar altında desteklemekteydi. 10 bin kişiden daha az takipçisi olan içerik üreticileri bu özellikten hiçbir şekilde yararlanamıyorlardı. YouTube canlı yayın yapmak için koymuş olduğu bu sınırı bir süre sonra bin kişiye düşürdüler. Şuanda ise YouTube bu sınırı ortadan kaldırdı. Böylece bir çok kullanıcı rahatça canlı yayın yapabiliyor. Tabi ki yayınları yapmak için belirli şartlar mevcut. Ancak bu şartlar önceki şartların yanında gayet makul seviyede. YouTube platformundan canlı yayın yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

  • YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta bulunan profil fotoğrafına tıklayın ve İçerik Stüdyosu butonuna basın. Karşınıza açılan sayfanın sol tarafında yer alan Canlı Akış kısmına girin.
  • Canlı Akış sayfası içerisinde canlı yayın başlığınızı, yayının kategorisini, yayındaki gecikme süresini düzenleyebileceğiniz bir bölümle karşılaşacaksınız. Burada düzenlemesi gereken kutucukları doldurun. Bunun haricinde sağ taraftaki analitik kısmından yayındaki izleyici ve sohbet ekranına atılan mesaj sayısına ulaşabilirsiniz.
  • Kodlayıcı kurulumu kısmında yer alan Akış adı/anahtarını kimseyle paylaşmayın. Bu anahtar size özel olarak belirlenmiş olup yayın açmanız için kullanacağınız koddur. Bu kodun başka birisi tarafından alınması durumunda 3. kişiler sizin adınıza yayın açabilir. Böyle bir durumda akış anahtarını sıfırlayın ve hesap şifrenizi değiştirin.

YouTube Canlı Yayın Yapmak İçin Gerekenler

Yayın yapmak için Xsplit, OBS veya Nvidia Shadow Play gibi yardımcı programlara ihtiyacınız olacaktır. Bu programlar içerisinde kullanılması en kolay olanı OBS programıdır. Yayın ekranında görünmesini istediğiniz içerikleri ayarladıktan sonra tek yapmanız gereken OBS ayarlar menüsünden akış anahtarını ve upload miktarını girerek yayın açabilirsiniz. Mevcut upload miktarınızı öğrenmek için speedtest yapabilirsiniz. Hız testinde yazan upload miktarının biraz altında bir değer vererek herhangi bir takılma ve donma gibi sorunlar olmadan yayınınızı yapabilirsiniz.

YouTube Canlı Yayın Yapmak İçin Gerekenler

Nvidia ekran kartına sahip bilgisayarınız varsa eğer Nvidia Shadow Play üzerinden bilgisayarınızı çok fazla zorlamadan ve oyun içerisinde fps düşmesi yaşamadan yayın yapabilirsiniz. Bunun için Nvidia ekran kartınızın Shadow Play özelliğini desteklemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Online Video Birleştirme Siteleri başlıklı makalemizde Programsız video birleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün