Oyun

Frostpunk İncelemesi

11 Bit Studios tarafından geliştirilen hayatta kalma oyunu olan Frostpunk PC platformunda çıkış yaptı. Bu çıkışın hemen ardından oyunun inceleme puanları yayımlandı. Bazı Frostpunk inceleme puanları; Strategy Gamer – 100, IGN – 90, Gamespot – 90, Eurogamer Italy – 90, PC Gamer – 89. Steam üzerinde 1306 incelemesi bulunan oyun %83’lük çok olumlu inceleme oranına sahip. Oyunu Steam üzerinden 50 TL ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Frostpunk İncelemesi

Strateji ve hayatta kalma türü olan Frostpunk oyunu dünyanın buzlarla kaplandığı bir dönemi konu alıyor. Aşırı soğuklar neticesinde evlerinde normal bir yaşam süremeyeceğini anlayanlar şehirleri terk ederek kendilerine yaşayacak yeni bölge arayışı içine giriyorlar. Farklı bölgelere giderken rastladıkları jeneratörde hayatta kalma mücadelesi içerisine giriyorlar. Asıl görev ise jeneratör çevresine yerleşip orada hayata tutunan insanları olabildiğince yaşatmak.

Frostpunk İncelemesi

  • Koloninin gelişmesi için kullanabileceğiniz odun, metal ve kömür olmak üzere üç adet temel kaynak bulunuyor. Bu kaynaklar kullanım alanı olarak oldukça geniş bir skalaya sahip. Örneğin topladığınız ham maddeleri basit bir yapı inşasında kullanabileceğiniz gibi önemli bir araştırmada da kullanabilirsiniz. En önemli sıkıntılardan bir tanesi dünyanın buzul bir tabakayla örtülü olmasından dolayı etraftaki kaynakların oldukça kıt olması. Bu nedenle oyun içerisinde yapacağınız binaları veya araştırmaları seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Ancak teknoloji ve araştırma seviyesi geliştikçe çevrede bulunan büyük kaynaklardan faydalanabileceksiniz.

Frostpunk İncelemesi

  • Oyunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ekranın alt tarafında yer alan hayal kırıklığı ve umut barlarıdır. Hayal kırıklığı seviyesinde artış olduğu zaman bu durumun düzeltilmesi için orada yaşayan insanlar tarafından uyarılıyorsunuz. Bu uyarıları göz ardı edip o çevrede yaşayanların hayallerini daha fazla kırarsanız görevinizi elinizden alıyorlar. Olay sadece görevinizden alınmayla sınırlı kalmıyor aynı zamanda sizi ölüme terk ediyorlar.

Frostpunk Kanunları Düzenleme

  • Koloniyi belirli bir düzen içerisinde tutmak için kanunları düzenleme görevi de yine size ait olacak. Oyunun başlarında daha geniş kapsamlı kanunlar ile uğraşacaksınız ancak gelişmeye başladıkça bu iş daha karmaşık ve içinden çıkılamaz bir hal alacak. Verdiğiniz ya da vereceğiniz tüm kararların bir geri dönüşü olacaktır. Gelişmişlik düzeyini arttırmak için Atölye binasını kurmanız gerekiyor. Bu bina sayesinde temel gelişimleri tamamlayabilirsiniz. Teknoloji ağacında bulunan bütün gelişmeleri tek bir seferde yapmaya çalışmak yerine önem sırasını göz önünde bulundurarak gelişim evrelerini tamamlamak size zaman kazandıracaktır.

Frostpunk Teknoloji Ağacı

  • Jeneratörün etrafına yerleşmek her ne kadar iyi bir fikirmiş gibi gözükse de uzun vadede olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bunun için oluşturduğunuz izci ekipleri ile birlikte daha büyük kaynaklara sahip yeni bölgeler keşfetmek gerekiyor. Yeni bölgeleri keşfettikçe hayatta kalmaya çalışan farklı gruplara veya çeşitli araç gereçlere ulaşabiliyorsunuz. Ancak izci ekibinin gittiği yerler pek güvenilir olmayabilir o yüzden vereceğiniz emirlere dikkat etmeniz çok önemlidir. Yanlış bir emir sonucunda bulunan eşyalar kaybolabilir ve izcileriniz ölebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.