Oyun

Medal of Honor: European Assault

Zamanının en iyi FPS oyunları olan Medal of Honor serisinden, serinin 8. oyunu olan Medal of Honor: European Assault’a göz atacağız. Neden böylesine eski bir oyun hakkında yazı yazdığımı düşünüyor olabilirsiniz fakat şuan piyasada olan ikinci dünya savaşı oyunlarının atası diyebileceğimiz bir oyundan bahsediyoruz.

Playstation 2 platformu ile tanıştığımız oyunumuz, içerik, senaryo, müzikler gibi birçok yönden oyuncuların dikkatini çekmiş olup yüksek bir başarıya imza atmıştır. Diğer Medal of Honor oyunlarından farklı olarak daha üst bir seviyede olan European Assault’un ara kesitlerinde eski savaş gazilerinin anlatımlarına yer verilmiş, gerçek görüntülerden kesitler gösterilmiştir. Özellikle müzikleri, oyunu ayrı bir boyuta taşımıştır. Christopher Lennertz’in oyun için yaptığı “Dogs of War” müziği, beklenmedik bir popülarite elde etmiştir.

14 Haziran 1940 yılında sabaha karşı Fransa’nın Normandiya kıyılarına çıkartma yaparak başladığımız oyun, daha ilk dakikalarında size aksiyonu hissettirmektedir. Ana görev ve yan görevler ile size geniş bir yelpaze sunan oyunda 3 ayrı yardımcınız da bulunmaktadır. Bu 3 adamınızı yönlendirebilir, sizin için tehlikeye atılmalarını isteyebilir ve onlarla omuz omuza savaşabilirsiniz.

Medal Of Honor
Medal of Honor Açılış Görseli

Adından da anlaşıldığı gibi çoğunlukla Avrupa’da geçen oyun, bazı bölümlerde Fas ve Libya’da geçmektedir. Oynadığınız bölgeye göre kullandığınız silahlar değişmekte ve farklı görevler almaktasınız. Thompson, M1 Garand, Springfield M1903, PPSh-41, Mosin-Nagant, MP40, Kar 98k, Bazuka, Panzerschrek oyunda kullanabileceğiniz silahlardandır. Oyunun final aşaması Rusya, en zor bölümüdür.

Peki böylesine popüler bir oyunun yeni versiyonu neden çekilmemiştir?

EA Games’in Battlefield serisi çıktıktan sonra Medal of Honor serisine verdiği desteği kesmesi bilinen bir durum. Battlefield ve Call of Duty serilerinin kıyasıya mücadelesi, Medal of Honor’un sonunu getiren olay oldu. 2012 yılında son oyununu çıkaran Medal of Honor, sonrasında yerini Battlefield’a bırakmış oldu.

Fakat oyuncular European Assault’un yeni versiyona uyarlanıp tekrar çıkmasını istemekte. Öyle ki reddit ve change.org sitelerindeki kampanyalarında kayda değer bir kitle gözükmekte. Ben de böylesine efsane bir serinin tekrardan hayatımıza girmesini isterim. Bakalım EA Games böyle bir girişimde bulunacak mı?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.