Teknoloji

Bilgisayar Toplarken Alınacak Parçalar

Bilgisayar toplama işinin doğru bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için belirlenmesi gereken bazı adımlar olmaktadır. Bu adımlarda gerekli ihtiyaçların belirlenmesi bilgisayarın hangi amaçla kullanılacağını belirleyici nitelikte olmaktadır.

İhtiyaçların Belirlenmesi

Bilgisayarın kullanım amacı onun ne şekilde toparlanacağını belirleyici olacaktır. Multimedya amacıyla kullanılacak bilgisayarda ekran kartı ve işlemci gibi parçaların çok yüksek maliyetlerde olmasına gerek yoktur. Oyun amacıyla kullanılacak bilgisayarda ekran kartı, işlemci ve RAM gibi parçaların güçlü donanımlar içermesi gerekir. Üç boyutlu modelleme ve rende amacıyla kullanılacak bilgisayarda işlemcinin yükü fazla olacağı ve RAM sayısının yüksek olması işlemleri kısaltacağı için güçlü donanımlar kullanılmalıdır.

Toplama Bilgisayar İçin Gereken Parçalar   

İşlemci: İşlemci bilgisayardaki tüm işlemlerin yürütülebilmesini sağlayan bir genel hesaplama birimidir. İşlemci seçiminde işlemci hızı, işlemcinin soket yapısı ve hangi amaçla kullanılacağı göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır.

Ana kart: Bilgisayarın öteki donanımlarının üstüne monte edileceği ve montelenen parçaların uyumla çalışabilmelerini sağlayan bir parçadır. Ana kart seçiminde ana kartın soket yapısı, ana kartın yapısal içeriği, ana kartın ne için kullanılacağı gibi durumlar göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Dâhili ve Harici Ekran Kartı: Bu kartlar çekirdek hızı, veri yolu genişliği, video belleği ve hangi amaçla kullanılacağı göz önünde bulundurularak seçilmelidirler.

RAM: İhtiyaç olan RAM, RAM frekansı, RAM gecikme süresi ve hangi amaçla kullanılacağı göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.

Diğer Seçenekler: Kasanın yapısı, kasanın iç hacmi, güç kaynağı, soğutma seçenekleri, depolama birimi gibi kasa parçaları yer almaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.