Teknoloji

5G Teknolojisi Nedir? 5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Teknoloji dünya üzerinde sürekli gelişim göstermekte. Özellikle iletişim konusunda bir hayli gelişmiş durumda ve daha da gelişecek. Şuanda dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan 4G LTE teknolojisi kullanıcılara oldukça hızlı ve kaliteli bir internet deneyimi sunuyor. Şuan için kullanıcıların bütün isteklerini karşılayabilecek nitelikte olan 4G ilerleyen zamanlarda aynı EDGE gibi geride kalmış bir teknoloji olacak. Bunun ilk adımları 5G teknolojisi ile atılacak. Fakat tüm dünyanın 5G teknolojisine geçmesi için oldukça kapsamlı bir altyapı çalışması yapması gerekiyor. Milyonlarca insanın hayatında değişimlere neden olacak 5G teknolojisi nedir? ve 5G teknolojisinin Türkiye’ye ne zaman geleceğine ilişkin bilgilere makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

5G Teknolojisi Nedir?

5G teknolojisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi kullanıcılara sunacağı internet hızı. 3G teknolojisinde 28 Megabit hızında internet kullanabiliyorduk. 4G teknolojisinin gelmesiyle internet hızı 100 Megabit gibi bir değere yükseldi ancak bu hızlar 5G teknolojisinde hedeflenen hızlarla kıyaslanamıyor. 5G teknolojisinde kullanıcılara sunulacak hızın 1000 Megabit üzerinde olacağı hedefleniyor. Ancak böyle bir hıza erişmek için önemli altyapı çalışmaları yapılması gerekmekte ve bu çalışmalar hemen biten türden değiller.

5G sadece hız anlamında yenilikler sunmuyor. Hızın yanı sıra evlerde kullanılacak 5G teknolojisi kablo dönemini ortadan kaldıracak. Samsung tarafından geliştirilen modem sayesinde aynı akıllı telefonlar gibi interneti sinyaller üzerinden alarak ev içerisinde bulunan cihazlara dağıtım yapacak. Böylece eski teknolojilerde ortaya çıkan bağlantı problemleri gibi sorunların önüne geçilecek ve kullanıcılar bu teknolojiyi sorunsuz olarak kullanabilecek. Kablosuz olarak yüksek hızlara erişebilen 5G teknolojisinin güç tüketimi konusunda da tasarruf sağlayacağı düşünülüyor. Ayrıca 500km/saate kadar kullanıcılar 1 ms gecikme süresiyle her kilometre başına 1 milyon cihaz 5G teknolojisinden yararlanabilecek.

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Televizyon programına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’de 4.5G teknolojisini kullanan yaklaşık 51 milyon kullanıcı olduğunu ve 5G teknolojisinde dünya ülkelerinin peşinden gitmek yerine dünya ile eş zamanlı olarak uygulamayı ve gerektiğinde yurtdışına ihraç edebilecek konuma gelmeyi hedeflediklerini belirtti. Bunun yanı sıra Bakan Arslan, 2020 yılında Türkiye’de 5G teknolojisinin kullanılacağı müjdesini verdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.