Teknoloji

Windows Defender Nasıl Kapatılır?

Windows Defender, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte otomatik olarak bilgisayara kurulan güvenlik programıdır. Piyasada bulunan diğer antivirüs programlarına göre daha zayıf olmasına rağmen format sonrasında kurmanız gereken dosyaları internet üzerinden indirirken bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı bir nebze korumaktadır. İşletim sistemiyle birlikte otomatik olarak kurulan Windows Defender programı bazı bilgisayarların yavaşlamasına neden olmaktadır. Oyunlarda veya herhangi bir programda yaşanan donma ve kasma sorunlarının çözümü için Windows Defender kapatmak gerekebilir. Kullanıcıların merak ettiği Windows Defender nasıl kapatılır? sorusunun cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Windows Defender Nasıl Kapatılır?

Windows Defender güvenlik programını geçici veya kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Windows Defender geçici olarak kapatıldığı zaman bilgisayar yeniden başlattığında otomatik olarak tekrar açılacaktır. Geçici bir çözüm olduğu için günlük olarak bu işlemi yapabilirsiniz. Windows Defender kalıcı olarak kapatmak için kayıt defteri ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir.

Windows Defender Kalıcı Olarak Kapatma

Windows görev çubuğu üzerindeki büyüteç simgesine tıklayın ve açılan arama alanına regedit yazarak aratın. Regedit simgesine tıklayın ve kayıt defteri sayfasını açın. Kayıt defteri düzenleyici sayfasının solundaki menülerden ilk önce HKEY_LOCAL_MACHINE dosyasına sonrasında bu dosya içerisinde SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows Defender yollarını izleyin.

Windows Defender klasörü içerisinde boş bir alana sağ tıklayın ve DWORD (32 Bit) Değeri oluşturun. Oluşturduğunuz dosya adını DisableAntiSpyware olarak değiştirin. Daha sonrasında oluşturduğunuz değere girerek Değer Verisi kutucuğunda yazan 1 rakamını 0 (sıfır) ile değiştirin. Tüm bu işlemlerden sonra tamam tuşuna basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ayarlar Menüsünden Windows Defender Kapatma

Bu yöntemle Windows Defender programını geçici olarak devre dışı bırakabilir ve işlerinize devam edebilirsiniz. Windows Defender geçici olarak kapatmak için görev çubuğunun en sağındaki kutucuğa tıklayın ve tüm ayarlar içerisine girin. Karşınıza gelen penceredeki arama kısmına Defender yazın ve Windows Defender Ayarları seçeneğini seçin.

Bulut tabanlı koruma ve Gerçek zamanlı koruma menülerindeki ayarları kapalı konumuna getirin. Böylece Windows Defender geçici olarak kapatılmış olacak. Siz bilgisayarınızı yeniden başlattığınız zaman Defender ile ilgili yapmış olduğunuz tüm ayarların eski haline döneceğini hatırlatmakta fayda var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.