Teknoloji

Google Meet Nedir?

Google Meet Nedir?

Google Meet Hangouts’un iş için ürettiği profesyonel bir sürümü olarak dikkat çekiyor. Google, kullanıcıların kullanımına sunmuş olduğu servislerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Daha önceki dönemlerde Hangouts’un iş için profesyonel sürümünü piyasaya süreceğini açıklayan Google, bu işlemin nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermemişti. 

Ancak kısa bir süre önce gizli bir şekilde Google Meet sürümünü yayınladı. Bu uygulama resmi bir açıklama neticesinde yayınlanmış olmasa da ilk olarak İOS uygulaması olarak kullanıma sunuldu. 

Bu uygulamanın fark edilmesini sağlayan ilk site TechCrunch oldu. Kullanıcıları şaşırtan bir başka özellik ise bu uygulamanın henüz Android’de olmaması. Bu uygulama çok yüksek ihtimalle Google’ın bulut tabanlı G-Suite’sinde yer alacak ancak bu konuda da henüz bir açıklama yapılmış değil.

Google Meet’in Özellikleri Nelerdir?

Google Meet’in en belirgin özellikleri arasında 10 kişi yerine aynı anda 30 kişi ile görüşme imkanı sunuyor. Bu görüşmeler aynı zamanda HD kalitede gerçekleşiyor. Aynı zamanda kullanıcıların toplantılar için çağrı yapabilmelerine ve tek tıklama ile toplantılara katılabilmelerine olanak sağlıyor.

G Suit kullanıcıları tüm bu özelliklerin yanı sıra aynı zamanda Gmail ve Takvim uygulamalarına entegre edilmesi ile birlikte kullanabiliyor. Bu özellik sayesinde Google Asistanının da yardımı ile birlikte bir Hangout görüşmesi oldukça kolay bir şekilde toplantılara dönüşebiliyor. Google aynı zamanda Hangouts Apı uygulamasını da iptal ettiğini duyurdu. Bu özelliği kullanan üçüncü parti uygulamalarda ise 25 Nisan 2017 yılında aktif olmayacağı açıklandı. 

Google daha önceki açıklamalarında Hangouts2u kaldırmayacağını ancak kullanıcılarına Hangouts ya da Duo’yu kullanmaları yönünde yapacağı teşvikler konusunda kararsız olduğunu söylemişti. Google, Google Meet uygulaması ile daha iyi ses kalitesini sağlamak için Lime Audio ile anlaştığını duyurdu. Facebook ve Microsoft’un son hamleleri göz önüne alındığında Google büyük bir ihtimalle bu uygulamayı Google Asistana entegre edecek gibi düşünülüyor. 

Bu özellik ile birlikte randevuları belirlemek, rehberlere kişi eklemek ve kişi silmek ve birçok daha özelliğin kolay bir şekilde kullanılması imkanı olacak. Yeni uygulama ile birlikte Google kullanıcılarını birçok kolaylık bekliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.