Eğitim İş

Özel Güvenlik Sınav Soruları

Özel Güvenlik Sınav Soruları

Özel güvenlik olabilmek için gerekli şartları sağlayan adaylar; 5 yıl süreyle geçerliği olan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınavda başarı sağlamalıdırlar. Adayların sınav soruları tercih ettikleri güvenlik türüne (silahlı, silahsız) göre farklılık gösterebilir. Adaylar, sınavdan başarı sağlamaları halinde sınav sonrasında diğer yasal prosedürleri yerine getirerek boş kadrolara başvuru yapabilir. Özel güvenlik kadrosunu açan kurum ya da kurumlar kendi bünyesinde yazılı ya da sözlü sınav yapabilme hakkına sahiptirler.

Silahsız Özel Güvenlik Sınav Soruları

Silahsız özel güvenlik olmayı tercih eden adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ÖGG sınavında 100 soru üzerinden sınava tabi tutulurlar. Temel sınav olarak adlandırılan bu sınavda adayların; güvenlik birimlerinde kullanılan cihazlar, ilk yardım, güvenlik ekipmanları, özel güvenlik kanunu, iletişim bilgileri konularındaki bilgileri değerlendirilir. Adayların bu sınavda başarılı sayılabilmeleri için, en az 60 soruyu doğru cevaplamaları gerekiyor. 60 sorunu altında doğru cevabı bulunan adaylar başarısız olarak nitelendiriliyor.

Silahlı Özel Güvenlik Sınav Soruları

Silahlı güvenlik olmak isteyen adaylar; özel güvenlik sınavı kapsamında, silahsız güvenlik adaylarına göre fazladan 25 soru cevaplıyor. Temel sınavın, silahsız güvenlik sınavının aynısı olarak uygulandığı sınavda; adaylar, silah bilgisi kapsamında 25 sınav sorusuna daha tabi tutuluyor. Adaylar bu sınavda silah parçaları, silah özellikleri, ruhsat bilgileri, kurşun özellikleri sorularından oluşan soruları cevaplıyor. Adayların bu sınavdaki başarıları ve atış başarıları birlikte değerlendiriliyor. Adayların bu sınavda doğru cevapladıkları her doğru soru 2 puan olarak hesaplanıyor. Atışla birlikte 60 puanı tamamlaması gereken adaylar için yazılı silah sınavı büyük önem taşıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.