Eğitim

Kyk Kredi Başvurusu

Kyk Kredi Başvurusu Hangi Tarihlerde Yapılır ve Değerlendirme Neye Göre Yapılır:

Kyk başvuruları her yıl yayınlanan tarihlerde internet üzerinden yapılır. Başvuru ekranında maddi durum, eğitim durumu ve toplumsal durumu istenir ve bu bilgiler devlet kurumlarında bulunan bilgiler doğrultusunda değerlendirilerek ayrılan bütçe doğrultusunda ihtiyaç sahibi olan tüm öğrencilere burs ve kredi imkanı sağlanır.

Burs Ve Kredi Başvuruları Aynı Anda Yapılır Mı?

Burs ve kredi başvuruları aynı tarihte aynı sayfa üzerinden yapılır.

Yurtdışında Öğrenim Gören Öğrenciler Kredi Başvurusu Yapabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yurtdışında eğitim gören tüm öğrenciler kredi başvurusunda bulunabilir.

Kyk Kredi Başvurusu Sonrasında Yapılması Gerekenler:

Burs veya kredi başvuruları değerlendirme sonucunda kabul edilen öğrencilerin isimleri açıklama sayfasında detaylı bir şekilde açıklanır. Yapılan değerlendirme sonrasında ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veya kredi ödemeleri yapılır. Ödeme almaya hak kazanmış olan öğrencilerin burs/kredi ekranından taahhütname onayı yapmaları gerekir. Taahhütname onayını belirlenen süre içerisinde yapmayan öğrencilere ödeme yapılmaz. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilerin tekrar başvuru imkanları bulunur.

Yapılan Kredi ve Burs Başvuruları İsteğe Göre İptal Edilebilir Mi?

Yapılan başvuru ve gerekli değerlendirme sonucunda burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilere www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden gönderilen kredi tahsis taahhütnamesi onaylamadığı sürece ödeme yapılmaz ve bu şekilde kredi başvurusu iptal edilmiş olur.

İkinci Öğretim Öğrencileri Burs/Kredi Başvurusu Yapabilir Mi?

Başvuru yapan ikinci öğretim öğrencileri de yapılan değerlendirme sonucunda ihtiyaç sahibi olarak görülürse burs veya kredi ödemesi yapılabilir.

Öğrenim Kredisi Ve Burs Aynı Anda Alınabilir Mi?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan ödemelerde kredi alan öğrenciye burs, burs alan öğrenciye kredi ödemesi aynı anda yapılamaz.

Öğrenim Kredisi, Bursa Dönüştürme Yapılabilir Mi?

Öğrenim kredisini bursa dönüştürmek isteyen öğrencilerin dilekçe ile kredi Yurtlar kumuna başvuru yapmaları gerekir. Öğrencinin maddi, sosyal durumunda sonradan değişiklik olması ve öğrencinin bu durumu belgelerle kanıtlaması durumunda almış oldukları öğrenim kredisi takip eden ödeme takviminden itibaren bursa dönüştürülebilir.

Öncelikli Olarak Burs/Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

 • Şehit çocukları, şehit olan kişi bekar ise bekar kardeşleri,
 • Anne ve babası ölmüş olanlar,
 • Gazi çocuklar, gazi olan kişi bekar ise kendisi,
 • Rapor vermeye yetkisi olan sağlık kuruluşlarından, %40 engelli olduğunu gösterir belgesi olanlar,
 • Lise ve lise dengi öğrenimlerini Alice ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ na yetiştirme yurtlarında geçirmiş olanlar,
 • Lise ve dengi eğitimlerini Darüşşafaka Lisesinde almış olanlar,
 • ÖSYM sınavında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs ve kredi almaya hak kazanırlar.

Öncelikli Olarak Burs Kredi İmkanı Olanlar Belgelerini Nereden Temin Edebilir?

 • Şehit ve gazi çocukları, bekar olanların kardeşleri- ilgili kuruluşlardan temin edilecek belgeler ile,
 • Sağlık raporu ile %40 engelli olanlar-Rapor vermeye yetkili sağlık kuruluşları ve tam teşekküllü hastanelerden alınacak belge ile,
 • Eğitim durumunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan yetiştirme yurdunda tamamlanmış olan kişiler-Kredi Yurtlar Kurumu tarafından araştırılır,
 • Eğitimin Darüşşafaka Lisesinde tamamlamış olanlar-Kurum tarafından araştırırlar,
 • Anne veya babası ölmüş olanlar-Kurum tarafından mersis sistemi üzerinden teyit edilir.
 • İlk yüze giren öğrencilerin ise ÖSYM Başkanlığı tarafından teyit alınır.

Önceliği Olan Öğrenciler Belgelerini Nereye Göndermeleri Gerekir?

Öğrenciler burs ve kredi başvurusundan sonra Kredi Yurtlar Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde belirtilen tarihlerde Söğütözü Mah. 2176 sok. numara 25 Çankaya/ Ankara adresine kendileri teslim edebilir ya da posta yoluyla gönderebilirler.

Kredi Yurtlar Kurumundan İlk Defa Burs Alacak Olan Öğrenciler Taahhütnamelerini Ne Zaman Ve Nasıl Düzenlemelidir?

Başvuru değerlendirmesi sonucunda burs ve kredi almaya hak kazanan öğrenciler kyk.gsb.gov.tr adresinde yayımlanan, kazanan öğrencilerin taahhütname yapmaları gereklidir. Burs ya da kredi almaya hak kazanan ve 18 yaşını doldurmuş olan kişiler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr linki üzerinden e-devlet şifreleri ile birlikte, 18 yaşın altında olan kişiler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr üzerinden kurum linkine ulaşarak, anne veya babasının e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile, 15 yaşından küçük öğrenciler anne veya babası ile, anne ve babanın her ikisinin olmaması durumda kanun hükmünde vasi kabul edilmiş kişilerle birlikte Kredi Yurtlar Kurumuna giderek taahhütnamelerini onaylayabilirler.

Burs Almaya Hak Kazanan Öğrencilerin Bursları Ne Zaman Yatar?

İlk defa burs veya kredi alacak öğrenciler başvuru yaptıkları yılın ilk ayında ödemeleri yapılır, ancak 2016/2017 öğretim yılında başvuru yaptıkları takdirde ilk defa burs alacak olan öğrencilere eğitim ayının başında ödemeleri yapılır. Ödemeler TC. kimlik numarasının son rakamına göre her ayın 6 veya 10. cu gününde yapılır.

Bursun Devam Etmesi İçin Başarı Kriteri Neye Göre Belirlenir?

Başarı durumu kurumun değerlendirmesine göre yapılır. Kurum tarafından başarısız sayılan öğrencilerin almış oldukları burs öğrenim kredisine çevrilir.

Başarısızlıktan Dolayı Öğrenim Kredisine Dönüşen Burslar Tekrar Bursa Çevrilebilir Mi?

Başarısızlıktan dolayı öğrenim kredisine dönüşen burslar, bir sonra ki eğitim öğretim döneminde öğrenciler başarılı olmuş olsa dahi tekar bursa çevrilemez.

Okul Uzatıldığı Zaman Öğrenim Kredisi de Uzar mı?

Kredi Yurtlar Kurumu öğrenciler sadece normal eğitim süresi boyunca kredi imkanı sağlıyor. Okulu ek olarak uzatan öğrenciler kredi alamazlar.

Taahhütname Üzerinde Belirtilen Miktar İle Geri Ödenecek Olan Miktar Aynı Mıdır?

Öğrencilere aylık olarak yapılan ödeme üretici fiyat endeksine göre artış gösterebilir. Bu nedenle yapılan taahhütnamede tahmini bir rakam belirtilir. Öğrencilerin taahhütname yaptıkları rakam ile ödemeleri gereken rakam arasında farklılık olabilir.

Öğrenim Kredisinin Kesildiği Durumlar:

 • Öğretim Kurumundan kendi isteğiyle ayrılma, uzaklaştırma alma veya çıkarılma,
 • Kayıt dondurma, izin alma ve vazgeçme,
 • Sağlık sorunları nedeniyle öğretim hayatına devam edememe,
 • Kurum yurtlarından belirli olmayan sürelerde çıkarılma nedeniyle,
 • Sigortalı ve asgari ücret düzeyinde bir gelire sahip olmak,
 • Kesinleşmiş hükümle öğrencinin ceza alması durumunda öğrencilere yapılan ödeme kesilir.

Bursun Kesildiği Durumlar:

 • Başarısızlık,
 • Öğretim kurumlarından kendi isteği ile ayrılmış olması, geçici süreyle uzaklaştırılması veya çıkarılması,
 • Sağlık sorunları nedeniyle eğitim hayatına devam edememe,
 • Asgari ücret düzeyinde gelirle çalışma,
 • Kesinleşmiş hükümle öğrencilerin ceza alması durumunda öğrencilerin bursu kesilir.

Kredi Yurtlar Kurumundan Alınan Burs Nasıl İptal Edilir?

Ödeme yapılan kredi ve burslardan vazgeçme durumunda www.turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet şifresi ile Kredi Yurtlar Kurumu sitesine giriş yaparak burs/kredi vazgeçti butonuna tıklayarak iptal işlemi yapılabilir.

Kredi Almaktan Vazgeçen Öğrencilerin Tekrar Kredi Almak İstemeleri Durumunda; kredi ve Yurtlar Kurumuna durum bildirin bir dilekçe ile tekrar başvuru yapmaları gerekir. Öğrenim kredisi hükümlerince kalan öğrenim süresi ile kredi almaya hak kazanılır.

Burs Almaktan Vazgeçen Öğrencilerin Tekrar Burs Almak İstemeleri Durumunda; burs almaya hak kazanan öğrencilerin burs almaktan vazgeçmeleri durumunda bir daha burs başvurusunda bulunmaları durumunda tekrar burs alma hakkı kazanamaz. Ancak lisansüstü eğitime başlanması halinde tekrar burs başvurusunda bulunabilirler.

Kredi Almaktan Vazgeçen Öğrencilerin Almış Oldukları Krediyi Ne Zamana Kadar Ödemeleri Gerekir?

Kredi almaktan vazgeçen öğrencilerin kredi borcunu, devam ettiği eğitim kurumunun normal öğrenim süresi bittikten iki yıl sonra aldığı kredi miktarı kadar aylık taksitler halinde ödeme yapabilirler.

ÖSYM, yatay geçiş, merkezi yatay geçiş ile başka bir eğitim kurumuna geçiş yatmak isteyen öğrenciler eski öğretim gördükleri yerden, tarih ve sınıfı, hazırlık okuyup okumadığını ve kayıt dondurma işleminin yapılıp yapılmadığını gösteren belge almaları gerekir. Bir dilekçe ile kredi numarası veya TC kimlik numarası ile Kredi Yurtlar Kurumuna posta yoluyla göndermeleri gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.