Eğitim

Ebelik Bölümü Hakkında Bilgi

Sağlık sektörüne duyulan ihtiyaç ile birlikte sağlık bölümlerine yönlendirmeler ve öğrenci alımlarında da artış görülür. Sağlık okulları ve bölümlerinden mezun olmak kişilere gelecek kurma anlamında avantajlar sağlar. Ülkemizde sağlıkçıya ve sağlık sektörüne duyulan ihtiyaç ile birlikte yılın belirli dönemlerinde sağlık personeli alımları yapılır. İstihdam sağlamak ve sağlık bölümlerine olan talebi arttırmak için farklı farklı sağlık bölümleri açılmıştır. Örneğin; ebelik bölümü hastanelerde ve sağlık kuruluşlarının en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan biridir.

Ebelik Bölümü ve İçerikleri:

Ebelik bölümüne girmek için üniversite sınavına hazırlanan kişilerin Tıp Fakültesi bölümünü kazanmaları gerekir. Ya da ilkokuldan sonra lise sınavlarına girerek Sağlık Meslek Lisesi’ne giriş için yeterli puan alarak yerleşmeleri gerekir. Ebelik bölümü için sayısal çıkışlı olmak gerekir. Sayısal bölüm mezunu olan kişiler tercihlerini Tıp Fakültesi alanında yapabilirler. Tıp fakültesinde öğrenim gören kişiler ikinci yılın ardından bölüm seçimleri yapmaya başlarlar. Ebelik bölümünün seçilmesi kişilerin geleceği içinde iyi olan bir tercih seçimidir.

Hangi Alanlarda İş Bulunabilir?

Ebelik bölümünü kazanmak ve bu meslek yolunda ilerlemek için MEB’in düzenlediği sınavlardan başarılı bir not ile geçilmesi gerekir. Yeterli puan alındığında ebelik bölümlerine girişler için tercihler yapılır. Sağlık Lisesinden ya da fakültelerinden mezun olunduğunda atama işlemleri ve iş bulma imkanları daha fazla olacaktır. Sağlık sektörüne ihtiyaç duyulan bir dönem içerisine girilmiştir. Bu yüzden ebelikte ihtiyaç duyulan meslekler arasındadır. Bu bölümden mezun olan kişilerin özel kurumlarda ve devlet kurumlarında çalışma imkanı bulma şansları çok fazladır.

Bölüm Puanları Nasıldır?

Ebelik bölümü taban ve tavan puanı yüksek tutulan bölümlerden biridir. Kazanıldığında ve bu bölümden mezun olunduğunda KPSS atamaları ile doğrudan kişiler işlerinin başına geçerler. Ya da herhangi bir sınava girmeden mezun oldukları yüksek ortalama ile istedikleri bölge ve şehir hastanelerinde çalışmak için başvuru talepleri açabilirler. Ebelik bölümünden mezun olan sayısının az olması ile birlikte kişileri bu alana yönlendirmek için devlet geri ödemesiz burs desteği sağlamaktadır. Bu bölümlere teşvik edilen kişiler mezun olduktan sonra sağlık sektöründe işlerinin başına kısa bir süre içinde geçebilirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.