Eğitim Teknoloji

EBA Bağlantı Hatası 0xc000007b

EBA canlı dersleri, uzaktan eğitimin sağlandığı devlet destekli bir sistemdir. Ancak bazı kişiler canlı derslere bağlanırken hata yaşadıklarından bahsetmektedir. Özellikle Zoom bağlantısı kurulurken yaşanan 0XC000007b hatası derslere girilmesini engellemektedir.

eba 0xc000007b hatası
eba 0xc000007b hatası

EBA 0xc000007b Hatası Nedir

EBA sistemi yıllardır aktif olarak lise ve ilkokul dersleri için kullanılmaktadır. Özellikle animasyonlar, ders notları, deney içerikleri gibi çeşitli ders konuları sistemde bulunmaktadır. Bu sayede öğrenciler derslerde öğrendiklerini pekiştirmektedir.

Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmesi için MEB, EBA Canlı ders programını devreye sokmuştur. Böylelikle dersler plan dahilinde işlenmiştir. Bunun temel amacı öğrencilerin dönem kaybı yaşamadan eğitimlerini sürdürmesidir. Ancak EBA giriş sorunu gibi çeşitli problemler öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Özellikle 0XC000007b hatası son zamanlarda oldukça fazla görülmektedir. Bu hatanın görülmesinin sebebi olarak Windows DLL dosyalarından bazıları sorumlu tutulmaktadır.

EBA Bağlantı Hatası 0xc000007b Çözümü

EBA 0xc00007b hatası çözümü için uygulanan genel yöntem DLL dosyalarının kaldırılmasıdır. İlgili dosyalar bağlantı sırasında gerekli çalışma prensibini sürdüremediği için problem oluşturmaktadır. Bunun için bazı kurulumların tekrar yapılması gerekmektedir. Eğer dosyalar kaldırılıp tekrar kaldırılırsa doğrudan EBA giriş yapılabilmektedir.

0xc00007b Hatası Windows 10 / 8 / 7 Nasıl Çözülür 

EBA dll hatasına neden olan dosyalar msvcp140.dll ve vcruntime140.dll olarak iki tanedir. Bu dosyaların doğrudan kaldırılması ile bağlantı sorununa neden olan sorun kaldırılmış olacaktır.

Problemli dll dosyalarının dosya konumları; C:\Windows\SysWOW64\vcruntime140.dll, C:\Windows\SysWOW64\msvcp140.dll ve C:\Windows\System32\vcruntime140.dll, C:\Windows\System32\msvcp140.dll şeklindedir. Bu konumlardaki ilgili dll dosyaları doğrudan silinmelidir. Ancak silinme sonrası halen bağlantı yapılamamaktadır. Tekrardan bu dosyaların güncel halinin kurulması gerekmektedir.

Sorunlu dll dosyalarının silinmesinin ardından C++ kurulumları da cihazdan silinmelidir. Bunun için “Program Ekle / Kaldır” yolu kullanılabilmektedir. Özellikle C++ 2015, 2017 ve 2019 dosyaları kaldırılmalıdır. Sistemden C++ kurulumları silindikten sonra sistem yeniden başlatılmalıdır.

Yeniden başlatma sonrası Microsoft’un kendi sitesinden güncel C++ kurulumu yapılarak dll kurulumları tamamlanmaktadır. Microsoft’un sunduğu Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015 programının kurulması ile dll dosyaları güncel ve sorunsuz bir şekilde sisteme kurulacaktır.

EBA DLL Sorunu 64 bit – 32 bit Seçimi

Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015 kurulumu sistem bit değeri fark etmeksizin her iki bit değerine dair kurulumlar yapılmalıdır. Bu nedenle vc_redist.x64.exe ve vc_redist.x86.exe kurulum dosyalarının her ikisi de kurulmalıdır.

Microsoft dosya indirme linki:

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48145

eba bağlantı hatası çözümü
eba bağlantı hatası çözümü

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.