Teknoloji

Windows 10 VPN Kurulumu ve Ayarları 2021

Windows 10 VPN Kurulumu ve Ayarları 2021

VPN servisleri üzerinde internetet iz bırakmadan gezmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Bunun için Windows 10 VPN kurulumu yapılarak cihazın anonim kimliği olması gerekmektedir. Özellikle bazı sitelerin kullanılamayan özelliklerini kullanmak için VPN tercih edilmektedir.

windows 10 vpn bağlantısı
windows 10 vpn bağlantısı

Windows 10 VPN Ayarlama

VPN kullanarak sanal olarak farklı bir konumdan bağlantı sağlanmaktadır. Böylelikle kullanıcı erişemediği sitelere giriş yapabilmektedir. Nitekim yalnızca engelli sitelere giriş yapmak için VPN kullanılmamaktadır. Bazı kişiler yasa dışı faaliyetler için de VPN kullanabilmektedir. Ancak servisler üzerindeki kayıtlar yine takip edilebilmektedir. Bu nedenle VPN’i engelli sitelere girmek haricinde kullanan kişiler ek konfigurasyonlar uygulayarak farklı profiller kullanmaktadır.

Windows 10 manuel VPN açmak konusunda uğraşmak istemeyen kişiler ayrıca VPN programları kullanabilmektedir. Bu programlar doğrudan VPN servislerine bağlantı kurulmasını sağlamaktadır. Ancak özel / ücretli anonim VPN servisleri bu tür programlar yerine doğrudan bağlantı hizmetini kullanıcılarına sunmaktadır.

Windows 10 VPN Ayarları Nasıl Yapılır

Windows 10 VPN ayarları denetim masası ayarlarında bulunmaktadır. VPN Programı kurulumu olmadan bağlantı yapmak için bilgisayarın bağlantı ayarlarına gerekli bağdaştırıcı bilgileri girilmelidir. Nitekim Windows 10 VPN bağlantısı manuel olarak yapılabilmektedir.

Öncelikle arama çubuğu veya başlat menüsü üzerinden VPN aratılarak ilgili sayfaya girilmelidir. Bu sayfada yer alan Windows 10 VPN Ekleme butonu üzerinden yeni kayıt oluşturulmalıdır. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere VPN bilgileri genel veya kişisel olarak kullanılabilmektedir. Ancak genel olarak kullanılan VPN giriş bilgileri bir süre sonra kullanım dışı kalabilmetkedir. Nitekim bilgisayar kapandıktan sonra veya tekrar VPN bağlantısı kurulmak istendiğinde Specified port is already open hatası görülebilmektedir.

VPN ayarları üzerinde eklenen kayıtlar dilendiği zaman aktifleştirilmektedir. Ancak bu ayarların güncelliğinin sağlanması kullanıcı denetimindedir. Eğer eski bilgiler ile giriş yapılmaya çalışılırsa muhtemelen bağlantı sağlanamayacaktır. Bu konuda sürekli gizli kalmak isteyen kişiler özel VPN servisleri kullanmakta ve bilgilerini düzenli olarak değiştirmektedir. Yine de VPN bağlantısı kurma ileri derecede bilgisayar becerisi gerektirmemektedir.

windows 10 vpn bağlantısı açma
windows 10 vpn bağlantısı açma

Windows 10 VPN Açma

Windows ağ bağlantı ayarları üzerinden gerekli kurulumlar sağlanmaktadır. Böylelikle ek bir program olmadan VPN servisine doğrudan bağlantı yapılabilmektedir. Özellikle ücretli VPN servisleri kullanıcılarına özel bağlantı adresleri vermektedir. Bu nedenle Windows VPN kurulumu yapılması gerekmektedir. Ücretsiz VPN servislerine nazaran daha kaliteli ve kullanıcı veri güvenliğine önem veren bu servislere kişisel bağlantı aracılığıyla ulaşılmaktadır. VPN Ayarlarını tamamladıktan sonra internet ayarları kısmından doğrudan VPN açılıp kapatılabilmektedir.

windows 10 vpn açma ayarları
windows 10 vpn açma ayarları

Bir önceki yazımız olan Samsung Download Modu Hatası Kapatma başlıklı makalemizde download do not turn off hata ekranı, Downloading Do Not Turn Off Hatası Çözümü Nedir? ve Samsung Download hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün