Teknoloji

Samsung Download Modu Hatası Kapatma

Samsung cihazlarda görülen Samsung download modu ekranı özelliği telefonu veya tableti kullanılamaz hale getirebilmektedir. Özellikle bilinmeden bu modun açılması cihaz sistemine hatta dosyalara zarar verir. Nitekim dosyaların kurtarılamaması halinde ise cihazın sıfırlanması gerekmektedir. Ancak indirme ekranı hatası olarak adlandırılan ayar aslında fabrika ayarı özelliğidir.

samsung indirme modu nasıl kapatılır
samsung indirme modu nasıl kapatılır

Samsung Download Modu Nedir

Samsung ve alt firmaların telefon veya tabletlerinde görülen bu ayar bilinmeden açılmaktadır. Özellikle telefona rom atmak isteyen kişiler samsung dowloading do not turn off target hatası ile karşılaşmaktadır. Bu hata cihazın indirme moduna alındığının göstergesidir. Kullanıcı cihazın açılacağını bekledikçe cihaz açılmamakta ve bu ekranda kalmaktadır. Bu problemin çözümü ise yine manuel olarak yapılmaktadır.

Samsung İndirme Modu Hatası Neden Olur?

Bu hata ekranının oluşmasında farklı senaryolar yatmaktadır. Bazı durumlarda cihaz kendi kendine bu hatayı verebilirken bazen de kullanıcı tarafından yapılan tuş kombinasyonları buna neden olmaktadır. Özellikle cihazın donanım ayarlarını manuel olarak değiştirmek isteyen kişiler istemeden cihaz indirma moduna almaktadır. Bu mod manuel olarak kurulum yapılması ve ROM atılabilmesi için fabrika çıkışında default olarak eklenmiştir. Ancak kullanıcılar bunu bilmediği için durumu telefon açılmama sorunu gibi anlamaktadır.

Kendi kendine bu moda geçen cihazlarda ise genellikle yazılımsal bir hasar olduğu düşünülmektedir. Nitekim android tabanlı olan bu cihazlara farklı yazılım arayüzleri rahatlıkla kurulabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise beklenmedik zamanlarda Samsung download ekranı hatası görülebilmektedir.

Yanlış tuş kombinasyonu olarak adlandırılan hata oluşumunda ise kullanıcılar istemeden cihazı indirme moduna almaktadır. Burada yaşanan genel problem cihazı kurtarma moduna almak isterken yaşanmaktadır. Samsung kurtarma modu tuşları için uygulanması gereken adımlar güç, home ve ses açma tuşlarına beraber basılması şeklindedir. Ancak indirme modu tuşları olan güç, home ve ses kapatma tuşlarına basılması durumunda download modu açılmaktadır.

samsung indirme modu hatası çözümü 2021
samsung indirme modu hatası çözümü 2021

Downloading Do Not Turn Off Hatası Çözümü Nedir?

İndirme ekranı hatası çözümü için kullanıcı tuş kombinasyonu tekrar edilerek hata giderilebilmektedir. Fakat cihazın dosyalarını hasar gördüğü durumlarda bu yöntem de çözüm getirememektedir. Bu yolu uygulamak için güç, home, ses kapama tuşlarına basıldıktan sonra cihazın açılması beklenmektedir. Cihaz yeniden başlamasa bile güç tuşuna basılı tutularak çalışması denenmektedir.

Eğer birinci yöntem fayda sağlamazsa cihazı kurtarma moduna alarak hata giderilmaya çalışılmalıdır. Fakat bu yöntem dosya kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir. İkinci yöntemi uygulamak için download do not turn off hata ekranı açıkken ses açma, home ve güç tuşlarına aynı anda basılmalıdır. Bir süre basıldıktan sonra cihaz titreyerek kurtarma ekranın açacaktır. Bu ekranda ses tuşları ile aşağı yukarı hareket edilere “wipe cache partition” seçeneğine işaretlenmelidir. İşaretleme yapıldıktan sonra güç tuşuna basılarak ayar onaylanmalıdır. Bir süre sonra kurtarma süreci tamamlanacaktır ve ayarlar açılacaktır. Burada da “reboot” seçeneği işaretlenip güç tuşu ile onaylandıktan sonra kurtarma modu tamamlanmaktadır.

Kurtarma moduna veya indirme ekranı kombinasyonu yapılmasına rağmen çözüme gidilemiyorsa cihazı yetkili bir Samsung servisine bırakmalısınız. Bunun temel sebebi cihazın elektriksel olarak yüklü olmasındandır. Nitekim donanım üzerindeki birikmiş yükün boşaltılması için gerekli adımların uygulanması teknik bilgi gerektirmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.