Teknoloji

İşlemci – Ekran Kartı Darboğaz Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sistem toplamak isteyenlerin donanım araştırırken dikkat ettiği hususlardan birisi darboğaz sorunudur. Özellikle birbirine uyumlu olmayan parçalarda görülen bu problem, maalesef bütçe hesaplamaları yaparken dikkatli olmayı gerektirmektedir.

Darboğaz neden olur
Darboğaz neden olur

Darboğaz Nedir? Neden Olur?

Darboğaz problemi bilgisayar performans ihtiyacı arttığında donanımlardan gelen isteği işlemcinin yanıtlayamayarak eksik veri sunması olarak açıklanmaktadır. Bu problem özellikle oyun bilgisayarı toplayan kişilerin başına gelmektedir. Şöyle ki, bir sistemin en önemli donanım odağının ekran kartı olduğu düşünülmektedir. Ancak asıl önemli olan ekran kartı ve işlemcinin birbirine uygun potansiyel vadedeceği eşleştirmelerin yapılmasıdır.

Darboğaz sorunu oluşumu, fazla yük altında çalışan işlemcinin ekran kartına gerekli veriyi sağlayamaması bunun sonucunda da ekran kartının gerçek gücünün gösterememesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu durum aynı zamanda tersi yönde de gelişebilmektedir. Anlık olarak yüksek veri işleyen bir işlemci düşük güçteki ekran kartının yavaş işlem almasından dolayı sistemin geç çalışmasına neden olacaktır. Her iki durumda da donanıma bağlı gecikmeler veya FPS drop yaşanmaktadır.

Darboğaz Nasıl Anlaşılır?

Sistem içerisinde darboğaz oluşması durumunda donanımları direk olarak yenilemek yerine öncelikle darboğaza neden olan parçanın tespit edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Darboğaz testi gerçekleştirmek için aracı siteler kullanılabilmektedir. Bu siteler CPU ile GPU modellerinin karşılıklı uyumlarını analiz ederek olası kayıpları veya kazanımlar döküm olarak sunmaktadır.

Bottleneck Calculator Darboğaz Testi

Darboğaz testi yapmak için kıyaslama sunan sitelerden birisi Bottleneck Calculator’dır. Form üzerinde işlemci ve ekran kartı bilgileri girilerek karşılaştırma sunulmaktadır. Donanım üzerindeki kaybı sonuç ekranında gösteren karşılaştırmada sistemin yaklaşık uyumu da gösterilmektedir.

darboğaz testi sitesi bottleneck
darboğaz testi sitesi bottleneck

GPU Check Ekran Kartı İşlemci Karşılaştırma

İşlemci & Ekran kartı uyumu hakkında bilgi sunan bir diğer site ise GPU Check’dir. Site üzerinde eş zamanlı olarak 2 adet ekran kartı – işlemci ikilisi seçilerek kıyaslaması yapılmaktadır. Donanımların kayıplarını ve kazanımlarını daha ayrıntılı sunan GPU Check ayrıca oyun performansları üzerinde de olası sonuçlar vermektedir. 

Darboğaz Zararlı Mıdır?

Darboğaz oluşmasının sistem üzerinde direkt olarak bir zararı yoktur. Ancak sürekli olarak aksak çalışan donanımların ömrü beklenenden daha kısa olmaktadır. Ülkemizde donanım masraflarının dövizle karşılandığını kabul edersek, darboğaz sorunu olan bir sistem uzun vadede daha çabuk yıpranacak ve kullanıcının yeni bir sisteme ihtiyaç duymasına neden olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.