Mobil Teknoloji

Android’de Fotoğraf ve Videolar Nasıl Gizlenir?

Birçok kullanıcı Android telefonlarında kendileri için özel dosyalar saklıyor olabilirler. Bunlar arasında kimsenin görmesini istemeyeceği video ve resimler olabilir. Telefonlar arkadaş ya da aile bireylerinin eline geçtiğinde onların görmesini istenmeyen video ya da resimlerin gizlenmesi mümkündür. Böylelikle gönül rahatlığı ile telefonunlar bir başkasının eline geçebilir.

Android Telefonlarda Fotoğraf ve Video Gizleme Yöntemleri

1. Yöntem Klasör Oluşturma İşlemi: Android işletimi sisteminde varsayılan özellikler arasında klasör ve dosyaları gizleme özellikleri ile birlikte geliyor. Kullanıcıların bu özelliği kullanabilmesi için bir dosya yöneticisini kullanmaları gerekiyor. Eğer ki kullanıcıların kullandıkları bir dosya yöneticisi yoksa ES File Explorer uygulaması yüklenebilir. 

Bu uygulama yüklendikten sonra çalıştırılır. Uygulamanın çalıştırılması ile birlikte ekrana bir sayfa gelecektir. Yeni bir dosya oluşturmak için ekranın sağ altında bulunan yeni düğmesine basılarak açılan sayfadan yeni klasör sekmesine yoklanır. Klasör ismine önünde nokta işareti olan bir isim verilmelidir. Klasör oluşturulduktan sonra klasör ilk başta görülmeyebilir. 

Bunun için de uygulama ayarlarına gidilmelidir. Uygulama ayarlarına gidildikten sonra sırasıyla görüntü ayarları- gizli dosyaları göster seçeneklerine tıklanarak yanında bulunan kutucuklar işaretlenir. Geri dönüş yapılınca oluşturulan klasör görünecektir. Gizlenmesi istenen video ya da fotoğraflar bu klasörün içine taşınır.

2. Yöntem Bir Klasör İçindeki Fotoğrafları Gizleme : Kullanıcılar bazı durumlarda belirli bir klasör içindeki fotoğraflarını gizlemek isteyebilirler. Bunun için yapılması gereken işlem çok basittir. Öncelikle içindekileri gizlemek istenilen klasör açılır. Klasör açıldıktan sonra sol alt kısımda yer alan yeni butona tıklayarak dosya seçeneği işaretlenir. 

Açılan dosyanın isim kısmına .nomedia yazılmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra tamam diyerek işlem tamamlanır. Kullanıcılar cihazlarındaki galeri uygulamasına girdiklerinde bu işlem ile birlikte görünmesini istemedikleri dosyalar görünmez olacaktır.

3. Yöntem Fotoğraf ve Videoların Şifrelenmesi: Fotoğraf ve videoların gizlenmesi için uygulanacak bir başka yöntem ise video ve fotoğrafların şifrelenmesidir. Video ve fotoğraflar bu yöntemle gizlenmeyecek ancak tıklandığında belli bir şifre isteyecek. Bu işlem için kullanılacak uygulama Vaulty uygulamasıdır. Uygulama indirilir ve başlatılır. Paralo işlemleri ayarlandıktan sonra gizlenmesi istenen video ve fotoğraflar belirlenerek Hide Pictures and Videos butonuna basılır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.