Mobil

Android’de Proxy Ayarları Nasıl Değiştirilir?

İşletim sistemi Android her Wİ-Fİ ağına ayrı proxy yapılandırması olanağı taşıyan kaynak kodu özelliklidir. Kısıtlı olan bazı internet servislerini wi-fi ağını delen bir yöntemdir. Okul, iş yeri gibi bazı servislerin kısıtlandığı yasaklı olan bir wi-fi ile karşılaşılmaktadır. Tarayıcı trafik yapılandırmasını değiştirmede kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden birisi Android telefonlarda proxy değiştirmektir. 

Yapılandırmış olduğunuz proxy Chrome ile diğer web tarayıcılaı tarafından kullanılabilirken diğer uygulamalarda kullanılamaz. Proxy web tarayıcısında kesin çözümü sunmaktadır. Uygulamalar için vekil sunucusu kurmak istiyorsanız arama kutusunu kullanıp vpn taraması yaparak Android için nasıl vpn kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Android proxy ayarlarını değiştirme:

Android ayarlar bölümüne girin ve wi-fi ağ listesini görüntüleyebilmek için

düğmesine hafif bir şekilde vurun. Hangi wi-fi şebekesinin proxy ayarlarını değiştirmek istiyorsanız şebekenin adının üzerine uzun süre basılı tutun. Çıkan menü ekranında Ağı yapılandır düğmesine tıklayın. Karşınıza gelen ekranda Gelişmiş seçenekler kısmını genişletin. Buradan proxy seçeneğini bulun ve dokunun. 

Proxy sunucu ayarlarına elle girmek için bağlantısını bularak dokunmanız gerekiyor. Ağınız için otomatik uygun ayarların yapılmasını istiyorsanız yada yapılan proxy ayarlarını geri almak istiyorsanız seçeneğini kullanın. Proxy Ayarlarını Otomatik Yapılandırma ile nasıl yapabiliriz? Proxy otomatik yapılandırmasını seçerseniz Android otomatik yapılandırma komut dosyası adresini girmenizi isteyecektir. Proxy hizmeti yada kuruluşunuz kullanıyorsa PAC dosyası (kısıtlı internetlerde oluşturulması zorunlu olan bir dosya) servis sağlayıcı yada ağ yöneticisi girmenizi istediği PAC dosyası adresini verecektir. 

Proxy ağ ayarları EL ile (manuel) nasıl yapılır? Proxy ayarlarını seçtiğinizde proxy sunucu ayrıntılarını manuel yani el ile girebilirsiniz. Vekil sunucu adı kutucuğuna proxy adresini girmeniz gerekir. Bu kutucuğa 192.168.1.100. yada proxy.ornek.com gibi IP gibi adresleri girebilirsiniz. Sahip olunan adres çeşidini muhakkak belirtmeniz gerekiyor. 

Google’a proxy list yazıp listelenen proxy adresleri içinden birini seçebilirsiniz. Bu yöntemlerden her hangi birini kullanarak proxy ayarlarınızı değiştirdiğinizde yasaklı yada kısıtlı olan bir ağa artık rahatlıkla ulaşabilme imkanına sahip olursunuz. Kısıtlı olan wi-fi ağını delmeye yarayan bu yöntem ile artık yasaklı ağlara girebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.