Teknoloji

Windows 10 S Özellikleri Nelerdir?

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin çekirdek yapısını kullanarak yeni bir işletim sistemi geliştirdi. Windows 10 S geride bıraktığımız senenin Mayıs ayında New York şehrinde düzenlenen Microsoft Eğitim etkinliğinde kullanıcılara duyuruldu. Windows 10 S adını taşıyan bu işletim sistemi eğitim ve iş dünyasında kullanıma uygundur. Windows 10 S özellikleri, Windows 10 ile hemen hemen aynı gibi gözükse de performans ve kullanım alanında farklılıklar vardır.

Windows 10 S Özellikleri

Windows 10 S işletim sisteminin en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi ön yüklemenin 15 saniye gibi oldukça düşük bir süre zarfında gerçekleştirilmesidir. Bunun yanı sıra Windows 10 S kurulu olaan Surface Laptop tek şarj ile yaklaşık olarak 14.5 saat kullanılabilecek. Windows 10 S, Windows 10 işletim sisteminin çekirdeklerinden faydalandığı için üçüncü parti uygulama ve donanımlar aynı Windows 10’da olduğu gibi sorunsuz bir şekilde çalışabileceği söylendi.

Şuanda eğitim alanında kullanılan bilgisayarlarda Windows 10 Pro işletimi sistemi kullananlar Windows 10 S’e herhangi bir ücret ödemeden sahip olabilecekler. Ayrıca Office 365 yazılımı için de hiçbir ücret ödemeyecekler.

Windows 10 S Dezavantajları

  • Windows 10 S ürünü ayrı bir şekilde satılmayacak. Yeni bilgisayarlara kurulu olarak veya eğitim kurumlarında bulunan teknik yönetim tarafından alınabilecek.
  • İşlerinizde kullandığınız üçüncü parti yazılımlar Windows Mağazasında bulunmuyorsa eğer bu programları kuramayacaksınız. Bir diğer deyişle Windows 10 S işletim sistemine uygulama kurmak istediğinizde bakabileceğiniz tek yer Microsoft Store olacak.
  • Windows 10 S işletim sistemi şuan için sadece EDGE internet tarayıcısı ile çalışmakta ve arama motoru olarak Bing ya da Yandex kullanılmaktadır. Microsoft Store’da Firefox veya Chrome tarayıcıları yer aldığında bu tarayıcılar kullanılabilecek ancak varsayılan olarak ayarlanmayacak.

Windows 10 S ile Windows 10 Arasındaki Farklar

Windows 10 S Avantajları

  • Fiyat olarak kıyaslandığı zaman Windows 10 çekirdeği kullanan 10 S daha uygun bir ücretle satın alınabilecek.
  • Yukarıda da belirtildiği gibi 15 saniye içerisinde ön yükleme işlemini gerçekleştiren Windows 10 S performans anlamında oldukça yeterli.
  • Windows 10 Pro sürümündeki gibi Bitlocker desteği sunması kullanıcıların kişisel dosyalarının güvenliğini artırmaktadır. Ayrıca Mobil Cihaz Yönetimi desteği sunması da avantajları arasındadır.
  • Windows 10 S kullanıcıları dilediği zaman Microsoft Store üzerinden Windows 10 Pro sürümünü indirerek geçiş yapabilirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.