Sağlık

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

250’yi aşkın enzime etki eden magnezyum insan vücuduna oldukça yararlıdır. Hücreler, sinirler ve kaslar için önemlidir. Magnezyum minerali vücuttaki bütün organların sorunsuz bir şekilde çalışması için gereklidir. İnsan vücudundaki magnezyum eksikliği belirtileri bir çok farklı bir şekilde görülebilir. Magnezyum eksikliği hayati önem taşıyan komplikasyonlara dönüşebileceği için böyle bir durumla karşılaşıldığında erken teşhis için erkenden doktora başvurulmalıdır.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Gün içerisindeki yaşantıyı olumsuz olarak etkileyen migren ağrıları, vücudun belli yerlerinde sık sık uyuşukluk hissedilmesi, bacaktaki kasların bulunduğu yerde tutulmalar hissediyorsanız magnezyum eksikliği çekiyor olabilirsiniz. Bunların haricinde ellerin ve ayakların üşümesi, sinirli ve gergin olma durumları, saçların dökülmesi, yemek yeme isteğinde azalma, bireylerin kendilerini halsiz hissetmesi, tırnaklardaki büyümenin durması, yeterli miktarda uyku uyuyamama ve mide bulantısı da magnezyum eksikliği belirtileri arasına örnek olarak verilebilir.

Magnezyum Eksikliği Nedenleri

Gerektiği kadar magnezyum bulunan gıda ürünleri kullanmamak, vücuttaki minerallerin atılmasına neden olan kusma veya ishal problemi ile karşılaşmak, çok fazla kafein içeren (çay, kahve ve kola) içeceklerin gün içerisinde sık sık tüketilmesi, düzgün beslenme alışkanlığı edinememe, aşırı miktarda beyaz un veya rafine şeker kullanılması, bağırsak problemleri ve sindirim sisteminde meydana gelebilecek sorunlar gibi vücuttaki magnezyum emilimine engel olan durumlar, önceden yaşanılan sağlık sorunları nedeniyle kullanılan ilaçların yan etkileri vücudun magnezyum eksikliği çekmesindeki nedenlere örnek olarak verilebilir.

Magnezyum Eksikliği Nedenleri

Günlük Magnezyum İhtiyacı

Bireylerin günlük magnezyum ihtiyacı belirlenmesinde etkili olan farklı etmenler mevcuttur. Örnek vermek gerekirse günlük yaşantısında ağır ve yorucu işlerde çalışan yetişkin bireylerle henüz gelişme çağında olan bireylerin günlük magnezyum ihtiyacı birbirlerinden farklı olacaktır. İnsan vücudunun düzenli ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için gerekli olan günlük magnezyum miktarı yaklaşık olarak 350 gramdır.

14 ila 18 yaş aralığında olan kadınlar 360 mg aynı yaş grubundaki erkekler 410 mg, 19-30 yaş arası kadın bireyler 310 mg yine yanı yaş aralığındaki erkekler 400 mg, 31 yaş ve üzeri kadınlar 320 mg erkekler ise 420 mg günlük magnezyum mineraline ihtiyaç duymaktadırlar.

Magnezyum Eksikliği Tedavisi

Magnezyum eksikliği yaşan bireyler en doğru tedavi yöntemini öğrenmek ve bu problemin kaynağının tespiti için mutlaka doktora gözükmelidir. Sigara ve alkol kullanımının sona erdirilmesi de bu sorunun çözümüne destek olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.