Sağlık

Baş Ağrısının Nedenleri ve Türleri Nelerdir?

Çevremizden ve kendimizden sıkça duyduğumuz şikayetlerden birisi baş ağrısıdır. Başın herhangi bir bölgesinde, başın iç tarafı dışında yüzü veya kafa derisinde de baş ağrısı şikayeti görülebilir. Birçok sebepten ötürü farklı çeşitte baş ağrıları oluşabilir. Baş ağrısı bir iki saat sürebileceği gibi 3-4 hafta süren baş ağrıları da vardır. Baş ağrıları birkaç farkı grupta incelenebilir. Vücutta veya beyindeki diğer hastalıklardan dolayı kaynaklanıyorsa bu tip ağrılar ikincil baş ağrısı olarak sınıflandırılır. Baş ağrısı diğer hastalıklarla ilgili olmadan kendisi bir hastalık olarak görülebilir. Bu tip ağrılar birincil baş ağrısı sınıfında yer alır. Günlük hayatımızda bu iki sınıfı birbirinden ayırmadan hepsini baş ağrısı olarak nitelendirsek de, baş ağrılarının migren, küme ve gerilim gibi diğer çeşit ve nedenleri vardır. Baş ağrısının nedenleri arasında neler vardır?

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Migren ağrısının nedeni tam olarak belli olmasa da, genetik ve çevre etkenlerinin migreni tetikleyebileceği bilinmektedir. Beyin damarlarının farklı tetikleyiciler ile genişleyip daralması sonucu migren ağrısı ortaya çıkar. Kan dolaşımı sorunlarının ve ağrı sinyallerinin aktarılmasını sağlayan 5. beyin sinirinde (trigeminal) görülen değişimler de migrene neden olabilir. Araştırmalar serotonin ve diğer ağrı düzenleyici kimyasalların migreni tetiklediği ortaya çıkarmıştır. Stres, açıl, uykusuzluk, şarap ve çikolata gibi besin türleri de migreni tetiklemektedir. Kadınlarda görülen hormon dalgalanmaları da migrenin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ergenlik Dönemi Baş Ağrısı

Yapılan araştırmalarda 12 ile 18 yaş grubundaki gençlerin bu dönemde migren ve gerilim tipi baş ağrıları olduğu ortaya çıkmıştır. Hormonal değişimlerle birlikte psikolojik ve çevre ilişkilerinde görülen değişimler 12 ile 18 yaş grubundaki gençlerin baş ağrısı çekmelerine neden olmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Bu tip baş ağrıları kafa derisi ve boyun kısmını kapsayan ağrılardır. Başın arkasından başlar ve ön tarafa doğru ilerler. Gerilim tipi baş ağrısı nedenleri omuz, boyun, çene veya kafa derisi kaslarının gerilmesidir. Anksiyete, depresyon, baş bölgesinde oluşan zedelenmeler veya stres kas gerilmesine yol açarak gerilim tipi baş ağrısına dönüşür. Uzun süre bilgisayar başında sabit bir şekilde çalışmak gerilim tipi baş ağrılarını tetikleyebilir. Bunun haricinde dağınık uyku pozisyonu, uykusuzluk, halsizlik, sinüzit, göz yorgunluğu da gerilim tipi baş ağrılarını tetikler. Eski peynir ve çikolata gibi besin ürünleri de bu tip ağrıları tetikler. Ayrıca gün içerisinde çok fazla kahve içme alışkanlığı olan kişi alışık olduğu kafein miktarından eksik kaldığı için baş ağrısına maruz kalabilir.

Küme Baş Ağrısı

Bu tip baş ağrısı ortada hiçbir sebep yokken aniden başlar ve çok şiddetli olabilir. Gün içerisinde birkaç sefer kendini gösterebilir ve aylarca tekrar edebilir. Ağrılar aniden ortan kaybolup birkaç ay görülmeyebilir. Bu tip ağrıların nedeni tam olarak bilinmiyor ancak bazı bilim adamları histamin ya da serotonin salgısının aniden yayılmasıyla bir ilgisi olduğunu düşünüyor. Küme baş ağrılarını tetikleyen nedenler arasında parlak ışıklar, yükseklik ve sıcaklık gösterilebilir.

İkincil Baş Ağrısının Nedenleri

Önceden yaşamadığınız kadar şiddetli ve sıkça tekrarlayan, ense tarafından başlayıp bir anda gelişen baş ağrıları oluşuyorsa bu tarz ağrıların altında farklı nedenler olabilir. Bu tip ağrılar kesinlikle ihmal edilmemelidir. Baş ağrısının yanında bulantı, kusma, görme bozukluğu ve zihin bulanıklığı gibi şikayetleriniz varsa derhal bir doktora gitmelisiniz. İkincil baş ağrılarının arka planında bulunan hastalıklar hayati risk taşırlar ve erken teşhis ile bu durum düzeltilebilir.

İkincil Baş Ağrısını Tetikleyebilecek Hastalıklar

Baş ve boyun yaralanmaları, beyin damarı hastalıkları, beyin sinir hastalıkları, sinüzit, beyin enfeksiyonları, beyin basıncının yükselmesi ve beyin tümörleri ikincil baş ağrısı nedenleri arasında olabilir ve erkenden tedavi edilmelidir.

Günlük Kronik Baş Ağrısı

İkincil grup baş ağrısının nedenleri gösterilen hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Ancak bu ağrıların birincil gruba dahil olma ihtimali de vardır. Vücudunuz ağrıya karşı fazla tepki verebilir ya da ağrıyı engelleyen sinyaller görevini iyi yapamıyor olabilir. Başka bir hastalıkla ilgisi olamadan ağrıların her gün tekrarlanmasından şikayetçi olanların bir çoğunda, sık sık ağrı kesici kullandıklarından dolayı baş ağrılarının tekrarlaması görülür. Vücut aşırı kullanılan ağrı kesicilere alıştığı için ilaç alınmadığı zaman baş ağrısıyla karşılık verir. Ayda 9 kez ve hafta 3 günden fazla ağrı kesici kullanıyorsanız günlük kronik baş ağrısıyla baş başa kalabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.