Sağlık

Grip aşısı en geç ne zaman yaptırılmalıdır?

Kış mevsimi gelirken bir çok insanın düzenli olarak yaptırdığı grip aşısı ne zaman yaptırılmalıdır? Bu konu hakkında tıp alanındaki profesörler ikiye ayrılmış durumda. Fakat birleştikleri tek bir ortak nokta var ki bu da grip aşısının en geç Kasım ayında yaptırılması gerektiği.

Grip – nezle gibi benzer özellikleri olan virüs salgınları genellikle yılın 11. ayı olan Kasım ayında görülmeye başlar ve Nisan – Mayıs ayına kadar devam eder. Uzmanların görüşüne göre de grip aşısı olan bir insanın bünyesinin aşıyı kabul etmesi 20-30 gün sürmektedir.

Henüz grip aşısını kabul etmeyen insanlar olsa bile 1944 yılında üretilmeye başlanan aşı konusunda tıp oldukça ilerledi. Dünya sağlık örgütlerinin neredeyse tamamı grip aşısını desteklemektedir. Eğer sizinde aşıyı yaptırma gibi bir düşünceniz varsa tercih edeceğiniz zaman aralığı oldukça önemlidir.

Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Yapılan araştırmaya ve görüşü alınan bir çok doktorun düşüncesine göre grip aşısı yaptırmak için en verimli ay Ekim ayıdır. Aşıyı erken olarak Ekim ayında yaptıran insanlar grip hastalığına nadir yakalanıyorlar. Erken aşı yaptıran bireylerde aşı sonrası görülen grip hastalığı ise yine en aza indirgeniyor. 2017 yılı için düşündüğümüzde biraz geç kalmış olsanız bile 2018 yılında grip aşısı yaptırmak isteyenler tercihen Ekim ayını seçebilirler.

Ayrıca küçük bir ekleme yapmak gerekirse her yıl grip aşısı olmanız tavsiye ediliyor. Çünkü virüs nedeni ile oluşan hastalıklar, virüslerin kendilerini değiştirebildiği için her yıl değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sağlık kuruluşları da aşıları sürekli güncellemektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir? başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün