Teknoloji

iPhone X Face ID Güvenlik Sistemi

Apple’ ın yeni amiral gemisi iPhone X ‘te güvenliği sağlamak için parmak izi okuyucusu yerine Face ID sistemine geçildi.

iPhone X’te kullanılacak olan güvenlik sistemi ön kamerada bulunan TrueDepth ile stabil bir şekilde çalışmakta ve sizin kimliğinizi güvenli olarak doğrulamanıza yardımcı olmaktadır. Sizin telefona bakıp bakmadığınızı anlayabilen sensörler sayesinde telefona bakmadığınız zaman ekran kilidiniz açılmıyor. Böylece siz uyurken başkaları yüzünüzü taratıp telefonunuzu açamayacak.

İçindekiler

Face ID Nedir ?

Parmak izi kullanımı özelliği yerini Face ID teknolojisine bırakıyor. TrueDepth kamera ile yüzünüzdeki görünmez noktaları analiz ederek yüzünüzün derinlik haritası ve kızılötesi görüntüsünü oluşturuyor. Oluşturulmuş olan görüntüyü imgelere dönüştürerek kayıt edilmiş olan yüz verileri ile karşılaştırır. Aynı zamanda gün içerisinde yüzünüzde ki farklılıkları ( günlük makyaj veya suratınızdaki tüylerin uzaması ) otomatik olarak algılar. Eğer yüzünüzde büyük bir farklılık yaptıysanız (örneğin, sakalınızı traş etmeniz) bu farklılığı algılar ve yüzünüzün yeni bilgilerini kaydetmek için parolanızı kullanır ve kimliğinizi doğrular. Ayrıca şapkalar,gözlükler,kontak lensler ve bir çok güneş gözlüğü ile birlikte kullanabilirsiniz. Güneşli havalarda ve açık ortamlarda kullanabileceğini gibi kapalı veya tamamen karanlık ortamlarda da gönül rahatlığı ile Face ID güvenlik sistemini kullanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde telefonunuzun kilidini açmakla kalmayıp iTunes Store, App Store ve iBooks Store üzerinden satın alım işlemleri yapabildiğiniz gibi Apple Pay ile yapmış olduğunuz ödemeleri de onaylayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır ?

Face ID kullanabilmek için ilk başta yüzünüzü kaydetmeniz ve bir parola belirlemeniz gerekiyor. Bu işlemi telefonu ilk açarken yapabileceğiniz gibi daha sonrasından Ayarlar > Face ID ve parola sekmesinden yüzünüzü tanıtarak yapabilirsiniz. Kilidi açmak için telefonunuza 25-50 cm mesafeden bakmanız yeterli olacaktır. Aygıtınız kaybolursa veya çalınırsa iPhone’u Bul uygulaması aracılığı ile Face ID’ nin aygıtınızda yapılacak olan kilit açma işlemini engellemesi için komut verebilirsiniz.

Ek Güvenlik İçin Parola Girilmesi Zorunlu Olan Durumlar

  • Telefonun yeniden başlatılmış veya yeni açılıyor olması,
  • Telefon kilidinizin 48 saatten daha uzun süredir açılmamış olması,
  • Telefonun son 4 saat içerisinde Face ID ile açılmamış olması,
  • Uzaktan kilitleme talebi alınması,
  • Beş defa denenen başarısız yüz eşleştirme işlemi ,
  • Ses düğmelerinden biri ve yan düğmeye aynı anda 2 saniye boyunca basılıp tutup Kapat / Acil SOS işlemi başlatılması gibi durumlarda ek güvenlik için parola girilmesi zorunludur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. TheHorror says:

    bunuda kandırmayı başrmışlar çok güvenlir durmuyor

  2. […] Teknolojik gelişmelerle birlikte Apple, kullanıcıların veri güvenliğini arttırmak için iPhone Face ID güvenlik sistemi özelliğini geliştirdi. Face ID ile telefon sahipleri kendi yüzlerini 3 boyutlu olarak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.