Mobil Teknoloji

Android Antivirüs Temizleme

Virüsler Nasıl Tespit Edilir?

Hemen herkesin yaşantısında oldukça önemli bir yer tutan mobil cihazların kullanımı arttıkça internet ortamında karşılaştıkları tehlikeler de artmakta. Mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan Android işletim sistemi için de cihaza ve içerisindeki yazılımlara oldukça ciddi zararlar verebilecek virüsler ortaya çıkmış durumda. Bu nedenle mobil cihazlarda virüs olduğu takdirde kullanıcının karşılaşabileceği durumları belirtmekte fayda var. Kullanılan cihazın bataryası normalden az bir zamanda diliminde bitmeye başladıysa bu durum cihazda virüs olduğunun belirtisi olabilir. 

Çünkü virüs arka planda çalışarak cihazın bataryasının oldukça kısa sürede bitmesine sebep olur. Mobil cihazın Ram ve Cpu kullanımına bakıldığında anormal olarak fazla bir kullanım var ise bu durumda cihazda virüs varlığı olduğunun belirtisi olabilir. Bunların yanında cihaz ile görüşme yapılırken görüşme aniden kesiliyorsa yahut internet bağlantısı sırasında bağlantı aniden kopuyor ise bu durumda cihazda virüs olduğunun belirtisi olabilir.

Mobil Cihazlardan Virüsler Nasıl Temizlenir?

Yukarıda belirtilen durumlar ile karşılaşan kişilerin öncelikle başvurduğu yöntem cihazı fabrika ayarlarına döndürmektedir. Fakat bu yöntem ile cihazda var olan tüm uygulamalar ve verilen silinmekte olduğundan android antivirüs temizleme programı kullanılması kullanıcı açısından daha faydalı olacaktır. Virüsleri cihazdan temizlemek için kullanıcının öncelikli yapması gereken işlem kendisine uygun bir android antivirüs temizleme programı indirmesidir. 

Daha sonra indirdiği bu program ile cihazı tarayarak virüsleri temizleyebilir. Bunun yanında cihazı güvenli mod ile başlatarak da virüsler karşısında önlem almak mümkündür. Güvenli mod her cihaz için farklılık göstermektedir. Kullanıcı şanslı ise cihazını virüslerden temizleyebilir. Temizleme programı kullanmasına rağmen cihazında yaşadığı şikayetleri ortadan kalkamayan kişilerin yapabileceği tek şey mobil cihazı formatlamaktır. Kullanıcı bu yöntemi son çare olarak kullanması gerektiğini unutmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.