MobilTeknoloji

Android Nedir Kısaca Bilgi

Kelime anlamı olarak zeki varlıklar tarafından tasarlanmış insana benzeyen makinelere verilen isimdir. Ancak günümüzde telefon ve tabletlerde kullanılan işletim sistemi olarak kullanılmaktadır.

İlgili Başlıklar

Android Nedir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte sadece aramak ve mesaj atmak için kullanılan eski model cep telefonlarının yerini akıllı telefonlar ve internet erişimi başta olmak üzere birçok ihtiyacımıza cevap veren eski bilgisayarların yerini tabletler almıştır. Dünya üzerinde milyonlarca insanın kullandığı telefon ve tabletlerin büyük çoğunluğunda Android işletim sistemi mevcuttur.

Gelişen teknoloji birçok elektronik cihazın taşınabilir duruma gelmesini sağlamıştır. Ancak bununla birlikte bu cihazlarda bir işletim sistemi gereksinimi doğmuş ve Google’ın Linux işletim sisteminin çekirdeği kullanılarak tasarlanan Android işletim sistemi kullanım kolaylığı ile birçok telefonda kullanılmaktadır.

Java destekçisi olması ile birlikte birçok telefon ve tablette kullanılan Android çeşitli programların kullanılmasına olanak sağladığı için kullanıcıları tarafından en çok tutulan işletim sistemi olmuştur. Android telefon ve tabletler birçok farklı uygulamanın kullanılmasına olanak sağlaması ile kullanıcılarına daha pratik bir kullanım deneyimi sağlamaktadır.

Android sürekli güncellenen sürümleri ile kendini geliştirmiş ve daha fazla ihtiyaca cevap verir hale gelmiştir. Android aynı zamanda bir çok uygulamayı ücretsiz kullanma imkanı sunması ile de IOS’a göre bir adım önderdi bu yarışta.

Android ile ilgili bir bilgide sürüm isimlerini genellikle tatlı ve şekerlerden almıştır. Android’in beyni beş farklı parçadan oluşmuştur. Telefonun güvenliği ve hafızası Linux dediğimiz çekirdek bölümü tarafından korunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Android Antivirüs Temizleme başlıklı makalemizde Android Antivirüs Temizleme, Mobil Cihazlardan Virüsler Nasıl Temizlenir? ve Virüsler Nasıl Tespit Edilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün