Teknoloji

Windows 10 Driver Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10 işletim sistemi için yapılan otomatik güncellemeler ve özellikle güvenlik üzerine olanlar beraberinde bilgisayarda kurulu olan sürücüleri de güncelleştirir. Bu durum bilgisayarın her anlamda güncel olmasını sağlar ancak sisteme uygun sürücüler bulunmadığı zaman genel olarak kullanılan güncellemeler otomatik olarak kurulur. Bilgisayara yüklenen yanlış sürücüler oyunlarda ani kapanmalara ve mavi ekran hatalarına sebep olabilir. Windows 10 sürücü güncellemeleri kapatma işlemi ile meydana gelebilecek hataların önüne geçilebilir.

Windows 10 Sürücü Güncellemeleri Kapatma

Sürücü güncellemelerin Windows tarafından otomatik olarak yapılması engelleyerek her sürücüyü tek tek kendiniz güncelleyebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızla uyumlu en doğru sürücüleri indirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak Windows sürücülerinin güncellemesini kapatabilirsiniz.

  • Windows 10 driver güncellemelerini kapatmak için görev çubuğunun sağ tarafında bulunan konuşma kutucuğu simgesine tıklayarak tüm ayarlar butonuna tıklayın. Aynı işlemi Windows logosuna bastıktan sonra açılan küçük penceredeki çark logosuna tıklayarak da yapabilirsiniz.
  • Tüm ayarlar içerisinde cihazlar sekmesine girdikten sonra sağ taraftaki cihazlar ve yazıcılar sekmesine tıklayın.
  • Açılan pencerede aygıtlar sekmesi içerisinde bilgisayarınızın adının yazılı olduğu simgeye sağ tıklayın ve aygıt yükleme ayarları içerisine girin. Cihaz yükleme ayarları penceresinde Hayır(cihazınız beklendiği gibi çalışmayabilir) seçeneğini tikledikten sonra değişiklikleri kaydet butonuna basın. Yaptığınız bu işlemin bütün sürücüler üzerinde etki edeceğini unutmayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınızda bulunan aygıtların güncelliğini kendiniz yapmalısınız. Çünkü eski versiyon sürücüler kullanıldığı zaman bilgisayardan istenilen performans alınamayabilir.

Windows 10 Driver Güncelleme Programı

Bilgisayarın verimli olarak çalışabilmesi için sürücüleri tek tek indirebileceğiniz üçüncü parti programlar mevcuttur. Bu programlar içerisinde en güvenilir olan ve sürücülerin tek tek güncellenmesi için uygun niteliklere sahip olan iObit Driver Booster programıdır. Bilgisayarda bulunan sürücülerin sistemle uyumlu güncel versiyonları bildirim olarak görebilirsiniz.

Windows 10 Driver Güncelleme Programı

Programın ücretsiz ve ücretli olan pro sürümleri vardır. Ücretsiz sürümde güncellemeler otomatik olarak yüklenmez. Ancak ücretli sürümde sizin belirlediğiniz zaman dilimleri içerisinde tarama, indirme ve yükleme işlemi yapılır. Bunun haricinde oyunlarda veya herhangi bir programda performans artırmak için bilgisayar bakımı yapabileceğiniz bir çok yazılım da ücretli sürüm satın alındığında kullanılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.