Teknoloji

Intel’den 28 Çekirdekli Yeni Nesil İşlemci

Ezeli rakibi AMD’nin Ryzen serisi işlemcilerinden sonra eskiye nazaran biraz daha sönük kalan intel tarafı yeni bir atak ile piyasayı sallamak için hazırlıklarına başladı. Geçtiğimiz gün Computex 2018 fuarında tanıtılan işlemcisi intel severleri oldukça heyecanlandırdı.

intel’in Yeni İşlemcisi Nasıl Olacak?

Öncelikle Hyper Treading  destekli olduğunu belirtmekte fayda var. Yeni nesil işlemcilerin olmazsa olmaz teknolojisi olan Hyper Threading performans konusunda bizlere oldukça yardımcı oluyor. Konferansta söylenilenlere göre bunlara ek olarak işlemcide 28 çekirdek olacağı ve bunların hepsinin toplamıyla da 5.0 Ghz hıza sahip olacağı duyuruldu.

Yazıya devam etmeden Hyper Treading teknolojisini henüz bilmeyenler için küçük bir bilgilendirme başlığı açmak yararlı olacaktır.

Hyper Treading Teknolojisi Nedir?

Örnekle açıklamak gerekirse elinizde bir işlemcinin olduğunu düşünün. Bu işlemcimiz 10 çekirdeğe sahip olsun. 10 çekirdekli bir işlemci bilgisayar üzerinde aynı anda 10 adet iş parçacığını kaldırabiliyor demektir. Teknolojinin gelişmesi ve kullanılan materyallerin daha da minimalize olmasıyla çekirdekleri hem fazlalaştırıp buna ek olarak hem de daha da küçültmenin şimdilik tek yolu Hyper Threading teknolojisi oluyor. Hyper Threading teknolojisi ise elinizde olan bu 10 çekirdekli işlemcinin çekirdek sayısını sanal olarak ikiye katlayarak aynı çekirdeğe iki farklı işlem yaptırabiliyor. Yani elinizde 10 çekirdekli bir işlemci olmuş olsa da eğer teknolojisi içerisinde Hyper Threading var ise 10 fiziksel 10 sanal işlemciniz ile 20 iş parçacığını eş zamanlı olarak yapabiliyorsunuz.

Şimdi yazıya devam edecek olursak, 28 çekirdekli bir işlemci olacağından bahsetmiştik. Hyper Threading teknolojisini desteklediğine göre bunun iki katını alırsak 56 iş parçacığını yapabilecek muhteşem performanslı bir işlemci olacağa benziyor.

intel’in Yeni İşlemcisinin Fiyatı Ne Kadar?

Şu an için bu konuda herhangi bir bilgi yok. Çünkü halihazırda seri üretime geçmiş bir işlemci değil. Sadece Computex 2018 Teknoloji Fuarında böyle bir proje üzerinde çalıştıklarını duyurdular. Küçük bir tahmin yapmak gerekirse, ülkemiz üzerinde ki dolar kurunu da hesaba katarsak bu yeni işlemcilerin biraz tuzlu olacağını tahmin etmek hiçte zor olmayacaktır.

intel’in Yeni İşlemcileri Ne Zaman Çıkacak?

Kesin bir tarih verilmemiş olsa da 2018 yılının üçüncü çeyreğinde kesin olarak duyurulacağı, dördüncü yani son çeyreğinde de piyasaya sürüleceği söyleniyor.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.