Sağlık

Cevizin Zararları Nelerdir?

Ceviz, dünya üzerinde çoğu yerde yetişebilen ceviz ağacından toplanmaktadır. İçerdiği mineraller, vitaminler ve antioksidanlar sayesinde oldukça yararlıdır. Fakat gereğinden fazla tüketildiği durumlarda bireylerde ishal ve gaz gibi sağlık şikayetlerinin meydana gelmesi cevizin zararları için örnek verilebilir. Çalışmalar sonucunda günlük 20 ila 84 gr ceviz tüketiminin doğru olduğu belirtilmiştir.

Cevizin Sağlığa Zararları

Düşük kalori miktarına sahip olan ceviz diyet yapanların listelerinde bulunmaktadır. İçerdiği maddeler sayesinde oldukça yararlı olan ceviz, önerilen kullanım sınırları geçildiği zaman zararlı yönlerini göstermektedir. Cevizin bilinen zararları bireylerin önceden yaşadığı sağlık sorunları ve bulundukları sağlık durumlarına göre farklılıklar gösterebilir. Başka bir deyişle cevizin kişiden kişiye değişen zararlı yönleri vardır. Ancak cevizin çok fazla tüketildiği durumlarda bireylerde meydana getireceği sağlık sorunları;

  • Cevizde bulunan allerjen maddeler ve vücuttaji histamin üretimi için gerekli olan beyaz kan hücrelerini harekete geçiren antikorlar yer almaktadır. Histaminler, karın ağrıları, ishal ve mide bulantıları gibi sorunları doğurabilir. Meydana gelen bu sağlık sorunlarını ceviz yemeyi bırakarak çözebilirsiniz. Alerjik sorunların tedavisi için erkenden doktor kontrolüne gitmek sağlığınız açısından önemlidir.
  • Cevizin içerisinde yüksek enerjili maddeler bulunmaktadır. Gün içerisinde yukarıda da belirtildiği üzere 20-84 gram ceviz yemek oldukça yeterlidir. Ceviz, aşırıya kaçıldığı durumlarda ve içinde yağ bulunan başka besinlerin kullanımı dikkate alınmadığında bireylerde kilo artışına neden olacaktır. Eğer diyet yapıyorsanız listenize eklediğiniz veya ekleyeceğiniz ceviz miktarına dikkat etmelisiniz.

Cevizin İnsan Sağlığına Zararları

  • Aşırı kullanıldığı durumlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlardan bir tanesi de vücuttaki şişlik ve dökülmelerdir.
  • Cevize alerjisi olan kişiler dil ve boğazın şişmesi gibi ciddi sorunlar yaşayabilirler. Boğaz bölgesinde şişkinlikler sağlığı olumsuz etkileyebileceği için erkenden yapılacak tıbbi müdahele hayati sorunların önüne geçebilmektedir.
  • Anemik sorunları nedeniyle ilaç kullanan kişiler ceviz tüketmeden önce bu konuyu doktoru ile konuşmalıdır.
  • Astım şikayetiniz ve cevize karşı duyarlılık sahibiyseniz cevizden uzak durmalısınız. Astık atakları, cevize duyarlılığı olan bireylerde daha sık görülebilir.
  • Cevizin zararları içerisinde sindirim problemleri de yer almaktadır. Ceviz yedikten sonra ishal ya da diğer sindirim sorunlarından birisi ile karşılaşan bireyler ceviz tüketimine son vermelidirler. Erken teşhis ile cevizin yan etkileri en aza indirgenebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.