Teknoloji

Endüstri Devirleri Nelerdir?

Endüstri Devirleri, 18. yüzyılın başlarında buhar makinelerinin icadı ile ortaya çıkan Sanayi Devrimi ile işçiye gereksinim azalmış ve daha çok makineleşmeye gidilen devirlerin tamamına denir. İlk adımına da 1. Sanayi Devrimi namı diğer Endüstri 1.0 denilmişti. 4. Sanayi devrimini anlatmadan daha önce önceki aşamalarına biraz değinmek gerekiyor.

Endüstri 1.0 Nedir?

Endüstri Devirlerinin ilk adımı olan 18. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve makineleşme, sömürgecilik yarışı ile bulunan buhar makinelerinin devrine verilen isimdir. 1712 yılında icat edilen ilk buhar makinesiyle ortaya devirdir. Kömür, odun, petrol gibi yakıtlar ile su gibi sıvıları buharlaştırarak bu buharı da mekanik güce dönüştürerek seri üretim yapılan devirdir. Çeşitli pistonlar, çarklar, kollar gibi araç gereçler ile bunlar uygun işlere uyarlanılmıştı. Ülkeler, kıtalar ve milletlerin birbirleri ile girdikleri En Güçlü olma yarışında anladıkları en önemli konu teknolojinin gücü oldu. İlk olarak Fransız İhtilali ve Orta Amerika’nın sömürülme yarışı sonrasında uluslararası savaşlar bu devrin geliş tarihini önemli ölçüde etkiledi

Endüstri 2.0 Nedir?

Buhar makinesinin yetersizliğini gören ülkeler yeni bir arayış içerisine girdi ve daha az maliyet ile daha çok üretim yapılmasının yollarını aramaya başladı. James Watt, T. Edison, daha sonrasında çılgın bilim insanı Nicola Tesla gibi birçok insan teknolojinin gelişmesi için ellerinden geleni yaptılar. T. Edison her ne kadar çalıyor olsa da. Telefonların, Telgraf ve bilimum iletişim araçlarının icadıyla da Endüstri 2.0 devrine geçilmiş oldu. Devir elektrikli makinelerin devriydi.

Endüstri 3.0 Nedir?

Olayların çığırından çıktığı basamak işte tam olarak burası oluyor. İnsanın üretimde etkin olarak kullanılmasının yavaş yavaş ortadan kalktığı ve robotik kolların, makinelerin tercih edilmeye başlanmasının devridir. Bir kapı üretecekseniz insanın odağı ve dikkati o anlık dağınık olabilir ve elinizdeki ham maddenin hiç olmasına neden olabilir. Fakat makinelerin duyguları ve dikkat dağınıklığı gibi problemleri yoktur. Bu yüzden Sıfır Hata ile üretim yapabilir, daha az maliyet ile daha fazla kar elde edebilirdiniz. İşte makinelerin devri Endüstri 3.0 devridir. Şu an içerisinde bulunduğumuz devirde diyebiliriz. Farklı ülkeler Endüstri 4.0 devrine geçmiş olsalar, hatta Endüstri 5.0 çağına yavaş yavaş giriş yapıyor olsalar da ülkemizde etkin olarak kullanılan devir Endüstri 3.0’dır. Bilginin güç olduğu devirdir.

Endüstri Devirleri 4.0 ve 5.0 Nedir?

Nesnelerin İnterneti kavramını daha önce hiç duydunuz mu? IOT kısaltmasını belki görmüşsünüzdür. İşte 4.0 devri tam olarak bu devirdir. Bir telefon ile evinizdeki ışıkları kontrol edebilir, kombinizin açık olup olmadığını, ocağınız ne durumda olduğunu kontrol edebilirsiniz. Mekanik bilgisayarlardan koparak tamamen sanal ortamlara geçiş yapılmasını sağlayan çağdır. Bilgi ekonomisinin yavaş yavaş kaybolup büyük yatırımların ortaya çıktığı çağdır. Endüstri 5.0 ise henüz geçilmemiş fakat gelişmiş bazı ülkelerin çeşitli konferanslar ile tabiri caizse çağ atlamaya hazırlandıklarını da belirtmekte fayda var.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.