Teknoloji

IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır Mesajı Nedir?

International Mobile Equipment Identity Türkçesi Uluslararası Mobil Cihaz Kodu’dur. IMEI her cihazın uluslararası benzersiz kimlik numarasıdır. 15 rakamdan oluşmaktadır. Her mobil cihazı farklı bir imei numarasına sahiptir.

IMEI Ne İşe Yarar?

Örnek vererek gitmek gerekirse nasıl ki her Türk Vatandaşının T.C. kimlik numarası var ise mobil cihazların da IMEI numarası kimlik numarasına benzer. Bu imei numaraları mobil cihazın kimliğidir ve benzersiz bir imei numaraları ile üretilirler. İmei numarası ile cihazın tüm kayıtlarına erişebilme (garanti başlangıç tarihi, üretim yeri, onarım yapılıp yapılmadığı vb) imkanı vardır. Bunun dışında mobil cihazlarının çalınmaları durumunda imei numarası ile çalınan cep telefonunun kullanılıp kullanılmadığının ve yer tespiti yapılabilmektedir. Ayrıca mobil cihazınızın çalındığından oturmakta olduğunuz Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ettiğinizde imei numarasını vermenizi talep ederler. Verilen imei numarası savcılık tarafından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına ile gönderilerek kara liste diye tabir edilen listeye alınmak suretiyle size ait cep telefonunun kullanıma kapatılır. Mobil cihazınız bulunduğu takdirde aynı listeden kara listeden çıkarılarak kullanıma tekrar açılacaktır.

IMEI Nolu Cihaz Kayıt Dışıdır Mesajı Nedir?

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna klonlanmış (değiştirilmiş) veya yurt dışından gümrüksüz olarak kayıt edilmeden gelen mobil cihazları kapatmaya hakkı tanınmıştır. Bu hak ile doğrultusunda yukarıda belirttiğimiz doğrultularda cep telefonunuza “******* nolu cihaz KAYIT DIŞI’dır, 1 hafta veya 30 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” şeklinde atılan mesaj sonucunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak burada şöyle bir husus vardır. BTK’ya yapacağınız başvuruda söz konusu kayıt dışı olan cep telefonunu tek bir GSM numarası ile kullanılabilecektir. Ayrıca BTK size GSM numarası 3 kez değiştirme hakkı tanımıştır. Telefon numaranızın her değiştirdiğiniz BTK’ya başvurarak eşleştirme yaptırmanız gerekmektedir.

Söz konusu imei nolu cihaz kayıt dışıdır mesajı mobil cihazınızı teknik servise gönderme sonrasında cihazınızın anakartının değiştirilmesi sonucu ortaya çıkmış ise yetkili servisiniz ile irtibat kurarak BTK’ya bildirilmesini isteyebilirsiniz. Bu bildirimler kısa sürede gönderilip mağduriyetinin giderilecektir.

Bunların dışında en çok meydana gelen sorunlardan bir tanesi ise yurtdışından kaçak yollarla ülkemize sokulan mobil cihazlardır. Her cihaz Türkiye’ye geldikten sonra yasal olarak imei numarası kayıt altına alındığından bu kaçak yollarla ülkeye sokulan mobil cihazlarda kayıt altına alınmamaktadır. Sonrasına bu imei klonlama, kopyalama veya değiştirme konusunda uzman olan cep telefoncuları daha önceden bildiği listesini tuttuğu imei numaralarından bir tanesini kaçak yollarla sokulan mobil cihaza klonlamaktadır. Bu klonlama sonucunda sizin telefonunuz kayıt dışı cihaz durumuna düşmektedir. Bu nedenle imei numaranızı herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde veya herhangi bir yerde paylaşmamanız sizin güvenliğiniz için olacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.