Teknoloji

Elon MUSK Kimdir ?

Pretoria’lı annenin ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Elon Musk gençlik dönemliğinde kendi kendine çalışarak programlamalar yaparak kodlamayı öğrendi. Blastar adındaki uzay oyununu 500 dolar’ a satarak ilk parasını kazandı. 1992 yılında Queen’s University’ de iki yıl geçirip işletme ve fizik okumak için Kanada’ dan ayrıldı ve ekonomi alanında diplomasını aldı. Uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmak için Silikon Vadisi’ ne taşındı fakat doktorasını tamamlamadı.

Elon Musk Başarıları

Uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktorasına başladıktan iki gün sonra kardeşi ile birlikte çevrimiçi içeriklerin yayınlandığı platform olan Zip2 projesini hayata geçirmek için okulundan ayrıldı. 1999 yılında Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında sattı.

PayPal

1999 yılında çevrim içi ödeme sistemi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Bir yıl sonra bir açık arttırma sistemi olan Confinity’ yi bünyesine kattı. Birleşen iki şirket 2001 yılında PayPal Inc. adını aldılar. 2002 yılında eBay tarafından 1.5 milyon dolar hisse senedi karşılığı satın alındı.

Space X

Elon Musk tarafından 2002 yılında 100 milyon dolarlık yatırım ile kuruldu. Space X ‘in ana amacı roket teknolojini geliştirip fırlatma araçlarını üretmek. Şirketin ilk fırlatma araçları Falcon 1 ve Falcon 9 , ilk uzay aracı ise Dragon’ dur. Musk’ ın hedefi uzay uçuşlarının maliyetlerini en aza indirgeyerek güvenliği en yüksek derece tutmak. Ayrıca 2011 yılında yapmış olduğu bir röportajda 20 yıl içerisinde Mars’a insan göndermek gibi bir planı olduğunu belirtmiştir.

Tesla Motors

En sıra dışı özelliklerin içerisinde bulunduğu TESLA Model araçlarının üretimini yapan şirkettir. Elon Musk Tesla Motors’un kurucu ortaklarından ve tasarım başkanıdır. Ekonomik krizden etkilenen şirkette işten çıkarmalar sonucu CEO görevini üstlendi. Hızlı ve elektrikli modeller üreten TESLA bir çok araç üreticisine elektrik motorlar ve güç aktarımı için gerekli parçaları yollamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.