Teknoloji

Win 10 Aşırı Ram Kullanımı Çözümü

Windows 10 işletim sistemi bir çoğumuzun bilgisayarlarında yer etmeye başladı. Yeni gelen güncelleştirmeler ile güvenlik açıklarını ve sistemin daha kararlı çalışmasını sağlayan yazılımlar geliştirilmeye devam etmekte. Her yeni güncelleme temiz bir şekilde gelmiyor. Bir kaç eksiği olan ve henüz tamamlanmamış güncelleştirmeleri de indirmiş oluyoruz. Henüz tamamlanmadan yayınlanan güncelleştirmeler kullanıcılar üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Bu olumsuzlukların en başında bilgisayarın bekleme modunda aşırı ram kullanması veya yüksek disk kullanımı gelmekte. Peki ya bu tarz günlük kullanımı olumsuz etkileyen Win 10 aşırı ram kullanımı sorunu çözümü nedir?

Win 10 Aşırı Ram Kullanımı Çözümü

  • İlk olarak hizmetlere girmemiz gerekiyor bunu yapmak için Windows tuşu + R kombinasyonunu kullanarak veya görev çubuğu üzerinden windows logosuna sağ tıklayıp çalıştır sekmesi içerisine giriyoruz. Açılan çalıştır penceresine çubuğuna “services.msc” yazıp tamam tuşuna tıklıyoruz. Ekrana gelen pencerede Windows Search hizmetine sağ tıklayıp özellikler içerisine giriyoruz. Hizmet durumunu “durdur” tuşu ile duraklatıyoruz ve hemen ardından başlangıç türünü “Devre Dışı” konumuna getiriyoruz.
Dikkat: Kullanıcıların bazıları bu işlemi yaparken yetki hatası ile karşılaşabiliyorlar. Eğer Windows hizmetler için yetkiniz yok ise kullandığınız antivirüs programını kapattıktan sonra tekrardan bu işlemi yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Bir diğer çözüm ise Hızlı Getirme özelliğini devre dışı bırakmak. Hızlı Getirme özelliğini devre dışı bırakmak için yine hizmetler içerisine giriyoruz. Güncellemelerden sonra arka planda çalışan ve çok fazla ram kullanımına neden olan Windows Search özelliğini devre dışı bıraktığımız gibi Hızlı Getirmeyi de devre dışı bırakıyoruz. Ancak bu çözümü sadece SSD kullanan kullanıcılar için öneriyoruz.
  • Win 10 aşırı ram kullanımı sorunu çözümü için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem arka planda çalışan uygulamaları denetlemektir. Arka planda çalışan uygulamalarda belli miktarda ram kullanımı yaparlar. Arka plan uygulamalarını kapatmak için tüm ayarlar penceresini açın. Gizlilik penceresine tıklayın ve karşınıza açılan sayfadaki menüleri aşağı kaydırarak arka plan uygulamalarına tıklayın. Uygulamaların arka planda çalışmalarına izin ver ayarını kapalı konuma getirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlemden sonra bilgisayarınız daha az ram kullanacak ve oyunlardan alacağınız performansta artış yaşanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Elon MUSK Kimdir ? başlıklı makalemizde Elon Musk Kimdir? ve Elon Musk Projeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün