Oyun

Güzel Bir 2D Oyun: Darkest Dungeon

Son zamanlardaki 2D oyun dünyasının güzel yapıtlarından biri olan Darkest Dungeon hakkında konuşacağız. Red hook Studio tarafından küçük bir ekip ile yapılan, sıra tabanlı rpg (role play gaming) ve strateji karışımı, kendine has çizimlere sahip bir oyun.

Oyunumuzun geçtiği yer Hamlet isimli bir kasaba. Bu kasaba daha önce zengin bir akrabamızın mülküydü. Bir gün yapılan bir kazı sonucu büyük bir mahzene rastlanır. Mahzende, antik çağlarda içeriye hapsedilmiş bir kötülük bulunur. Mahzen yapılan kazı sonucu açılır ve içerideki kötülük serbest bırakılır. Bu lanetli kötülük tarafından atamız öldürülür ve Hamlet ve çevresi lanetlenir. Bu lanet dahilinde birçok şeytani yaratık Hamlet ve çevresini sarar. Hamlet kasabasına giderek yol üzerinden geçen maceracı savaşçılarla birlikte Hamlet ve çevresindeki laneti kaldırmaya çalışacağız. Bu laneti kaldırmanın tek yolu da kötülüğün serbest bırakıldığı mahzenin en karanlık yerinde saklanan Karanlığın Kalbini yok etmektir.

Darkest Dungeon Karakter Sınıfları

Abomination, Antiquarian, Arbalest, Bounty Hunter, Crusader, Flagellant, Grave Robber, Hellion, Highwayman, Houndmaster, Jester, Leper, Man-at-Arms, Occultist, Plague Doctor, Shieldbreaker ve Vestal.

Oyunda toplam 17 farklı maceracımız var. Her birinin kendine has özellikleri ve yetenekleri var. Ayrıca Darkest Dungeon haricinden 5 farklı da lanetlenmiş bölgemiz var. Her bölgede farklı yaratıklar ve farklı Bosslar bulunmakta.

Oyunda ayrıca 3 farklı DLC bulunmakta. Offical Soundtrack, Crimson Court ve Shieldbreaker. Official Soundtrack ismindende anlaşıldığı gibi oyuna ekstra müzik ve ses eklemektedir. Crimson Court yeni bir mahzen ve yeni bir hikâye dâhil etmektedir. Ayrıca Flagellant sınıfı da bu DLC ile gelmektedir. Ana oyunda bulunmamaktadır. Buna benzer olarak da Shieldbreaker kendine has DLC’ye sahiptir. Bu sınıfı oynamak istiyorsanız Shieldbreaker DLC’sini satın almak zorundasınız.

Oyunun kendine has yapısı oyuncuyu gerçekten oyuna bağlıyor. Hiç kalkmadan 6 saat oynadığımı hatırlarım. Mekanikleri ve gittiğiniz mahzenlerde ki hesap edemediğiniz savaşlar sizleri gerçekten vermek istemeyeceğiniz kararlara sürükleyecek. Ayrıca bitirdiğiniz her macera sonrasında oyunun hikayesi gittikçe ilginçleşmeye başlıyor.

Benim şuana kadar bitirme fırsatım olmadı ancak şimdiden olayların çok değişik yerlere gittiğini söyleyebilirim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.