Oyun

This is The Police Detaylı İnceleme

Emekliliğinize 180 gün kaldı ve biriktirmeniz gereken 500.000$ var İşte This is The Police. Öyle ya da böyle bir şekilde biriktirmelisiniz bu parayı. Nasıl yapardınız? Ahlaklı, mesleğine dört elle sarılmış bir memur olarak mı yoksa mafya ile iş yaparak mı? Unutmayın müfettişler ensenizde ve hesaplarınız kontrol ediliyor. Tabi ki sadece olağan kontrollerden birkaçı.

This is The Police İçin Küçük Bi’ Özet

This is The Police, özetle bir memur şefinin emekli olana kadar ki hayatını anlatmakta. Diğer oyunlara benzemeyen çizimleri, Efsane müzikleri ve müthiş bir şekilde düşünmeyi gerektiren atmosferiyle oynayanları kendisine adeta bağlıyor. Konuşmalar olsun, hikayesi ve akışı olsun birbirine o kadar kaynaşmış ki kendinizi birden memurun yerinde buluyor ve bir karar almadan önce sıkı bir düşünme içine giriyorsunuz.
This is The Police Oyunumuzda Amacımız Nedir?
Daha önceden de söylediğimiz gibi emekli olmak için 180 günümüz var. Bu 180 gün dolmadan önce 500.000$ biriktirmeliyiz fakat iş bu kadarla da kalmıyor. Yolsuzluğun, adam kayırma ve şantajın had safhaya ulaştığı bu yıllarda şerefli bir memur olmak için ekstra bir gayret sarf etmeli ve altınızda çalışan memurları da memnun etmelisiniz. Hiçbirimiz kapımızda elinde çanta olan müfettiş görmek istemeyiz değil mi? Hele hele hakkımızda soruşturma açılmasını hiç istemeyiz. Oyunun sizden istediği dürüst olmanız ve içinizden gelen cevabı vermeniz. Aksi taktirde önceden vermiş olduğunuz bir karar ile daha sonradan benzer bir olaya vereceğiniz farklı bir cevap sizi parmaklıklar arkasına götürebilir.

Şöyle bir örnek verelim:

Rütbeli bir insansınız. Sizden beklentiler üst düzeylerde. Durum böyle olunca da takip edilmeniz, kontrol edilmeniz gerekiyor. Mafyaya çok ters giderseniz arabanızın kontağını çevirdiğinizde bir tık sesiyle karşılaşıp küle dönebilirsiniz aynı zamanda mafyaya yaranayım derken devlet büyüklerini masanızın başında hesaplarınızı incelerken bulabilir ve yolsuzluktan müebbet yiyebilirsiniz. İp cambazlığını hayal edin bir tarafa çok eğilirseniz diğer tarafın sizi dengeleyememesinden dolayı düşer ve kaybedersiniz. Gelelim verilen cevaplara. Günler geçiyor ve adaleti sağlıyorsunuz fakat insanlar arkanızdan konuşuyor ve hakkınızda dedikodular çıkarıyorlar. Diyelim ki 20. Günde bir grup müfettiş sizi sorguya çekti ve her soruya kolaylıkla cevap verdiniz fakat sizin içinizden geçenleri değil müfettişin istediği cevapları verdiniz. Bir sonraki soruşturmada eğer bu cevaplarınıza ters bir durum yahut çakışan bir cevap verirseniz o zaman olacakları kestirmek pek zor olmasa gerek.

Oyun Ekranı
Oyun İçi Yönetim Ekranı

Gel Gelelim This is The Police Oynanışına:

Tabletop Simulator oyununa benzetebilirsiniz. Elinizde iki tane vardiya listesi ve bu listelerin her birinde belirli bir sayıda memur ve dedektif bulunuyor. Gün içerisinde elinizde olan memur ve dedektifler haricinde destek alabileceğiniz hiçbir yer yok. O günü elinizde olanlarla döndürmek zorundasınız. Gün başında bir memur size gelip izin isteyebiliyor eğer verirseniz güne izin verdiğiniz memur kadar eksik başlıyorsunuz. Eğer izin vermezseniz o memurun morali düşüyor ve işi bırakma noktasına gelebiliyor.

Karar Ekranı
Oyun İçi Memurun Yardıma İhtiyacı Olduğu Bölüm

Sırada rütbe sistemi var. Her çalışanınızın kabiliyet puanı var. Bu kabiliyet puanı ne kadar artarsa gönderdiğiniz suç olaylarında başarı şansı o kadar artıyor. Ayrıca olayları kendi başına çözemeyen memurlar merkeze anons geçip (Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi) ne yapacaklarını soruyorlar. İşte bu durumda soğukkanlı olmalı yavaş ve sağlam karar vermelisiniz zira verdiğiniz karar çalışanınızın canına ya da çevrede ki herhangi bir sivilin canına mal olabilir. Vicdani yanı bir kenara bırakalım devlet büyükleri tarafından yaptırımları çok fazla olduğunu söylemek gerek.

Karakter Bilgisi
Oyun İçi Memurunuza Ait Bilgi Kartı

Daha önceden güne başladığınızda başka bir yerden memur, dedektif yani kısasca dedektif alamadığınızı söylemiştik fakat öyle bir birlik var ki en kötü zamanınızda yardımınıza koşuyor. Size her daim yardıma hazır olan bu tek birliğin SWAT olduğunu unutmayın.

Bir zaman sonra erişime açılan şehir merkezinden gerekli izinleri aldığınız zaman o günkü vardiya listesine memur/dedektif ekleyebiliyor, haftalık maaşları artırabiliyor ya da SWAT özelliklerini geliştirebiliyorsunuz.

İsterseniz hiçbiri umurunuzda olmayıp tamamen mafya odaklı da oynayabilirsiniz fakat kariyerinizin pek uzun süreceğini söyleyemem.

Karar sizin İyi polis mi? Kötü polis mi?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.