Teknoloji

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Gün içerisinde bilgisayarınız ile yaptığınız çalışmaların yedeklerini almıyorsanız birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek mavi ekran hatası ile tüm çalışmalarınız yok olabilir. Birçok sebeple karşınıza çıkan Windows 10 mavi ekran hatası bilgisayarınızı anlık olarak kitleyerek tüm sistemin yeniden başlatılmasına neden olmaktadır. Mavi ekran hatalarının en bilindik nedenleri sürücü ve donanımların uyumsuzluğu veya işletim sisteminizin güncellemelerin eksik olarak indirmesidir.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

  • Windows 10 güncellemelerini tekrardan denetleyin. Windows 10 için gönderilen bazı güncellemeler eksik olabiliyor. Güncellemelerin eksik veya hatalı olarak yüklenmesi mavi ekran hatasının ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Eksik olan güncellemeleri indirmek için güncellemeleri tekrar denetleyin. Güncellemelerin tam olarak yüklü olduğundan eminseniz eğer güncelleme geçmişinden hatalı olan güncellemeleri kaldırabilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için Windows 10 güncellemeleri kapatma yöntemlerini deneyebilirsiniz.
  • Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcıların karşılaştığı mavi ekran hatalarına neden olan bir diğer faktör sabit disk bütünlüğünde ortaya çıkan bozukluklardır. Sabit disk bütünlüğü ve dosya sistemlerinde bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki komutu yönetici izinli komut penceresine yazın ve sabit diskinizi taratın.
chkdsk
  • İşletim sistemine güncelleme gelebildiği gibi yüklü olan sürücüler içinde güncellemeler gelmektedir. Bilgisayarınızdaki sürücülerin sürümleri işletim sistemi ile uyumsuz olduğu durumlarda da mavi ekran hatası alma ihtimaliniz yüksektir. Bunun önüne geçmek için bilgisayarınızda bulunan sürücülerin güncellemelerini sık sık kontrol etmekte fayda var.
  • Windows dosyalarında oluşan hasarları güvenli olarak onarmak için bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırmanız gerekiyor. Aşağıdaki kodu Yönetici izinli komut penceresine (bazı windows 10 sürümlerinde WindowsPowerShell(Yönetici) olarak yazar) yazarak güvenli moda gerek kalmadan onarım yapabilirsiniz.
sfc/scannow
  • Windows 10 Mavi ekran hatası çözümü olarak dosyalarınızı yedekleyip bilgisayarınıza temiz format atabilirsiniz. Format atmak istemiyorsanız bilgisayarınızı sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Windows 10’da bilgisayarınızı sıfırlamak için ayarlar bölümüne girin. Güncelleştirme ve Güvenlik ayarları içerisinden kurtarma menüsüne girin. Kurtarma menüsünden bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işleminin tamamlanması bilgisayarınızda bulunan donanımların özelliklerinize göre değişebilir. Bu işlemi yapmadan önce dosyalarınızda meydana gelebilecek veri kaybını önlemek için verilerinizi harici bir belleğe yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.