Teknoloji

Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10 işletim sistemi Microsoft tarafından sürekli güncellenmekte. Ancak gelen güncellemeler çoğu hatayı düzelttiği gibi eksik yayımlanan güncellemeler ise bilgisayarları önemli oranda yavaşlatıyor. Güncellemelerin boyutları içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Windows’un arka planda yeni güncellemeleri indirmesi internet hızınızın yavaşlamasına sebep olacaktır. Windows 10 güncelleme kapatma işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınız otomatik olarak güncelleştirme yapmayacak.

Windows 10 Güncelleme Kapatma Yöntemleri

İnternet hızınızı yavaşlatan veya eksik yollanan güncellemeler ile sistem kararlılığını düşüren Windows 10 güncellemelerini kapatmak için uygulayabileceğiniz yöntemler;

Hizmetler üzerinden Windows 10 güncelleştirme kapatma

Windows 10 Güncelleme Kapatma
Windows 10 Güncelleme Kapatma

Güncelleştirmelerini kapatma yolları arasında en kesin çözümdür. Bu işlemi yapmak için Windows tuşu + R kombinasyonu ile çalıştır penceresini açın. Açılan ekrana services.msc yazın ve çalıştırın.

 

 

 

Windows 10 Güncelleme Kapatma hizmetler
Windows 10 Güncelleme Kapatma Hizmetler

Hizmetler içerisinde Windows Update servisini bulup sağ tıklayın ve özellikler içine girin. Hizmet durumunu durdurun ve başlangıç türü penceresini Devre Dışı olarak değiştirin. Bu işlemin ardından bilgisayarınız yeni gelen güncellemeleri taramayacak.

 

 

 

 

 

 

 

Gpedit ile Windows 10 güncelleştirme kapatma

Windows 10 Güncelleme Kapatma gpedit
Windows 10 Güncelleme Kapatma gpedit

Windows 10 güncelleştirmelerini kendiniz indirmek isterseniz bu yola başvurabilirsiniz. Windows tuşu + R kombinasyonu ile çalıştır penceresini açın. Açılan pencere içerisine gpedit.msc yazın ve çalıştırın.

 

 

 

Gpedit Yönetim Şablonları
Gpedit Yönetim Şablonları

Sol taraftaki menülerden Yönetim Şablonları içerisinde bulunan Windows Bileşenleri klasörüne girin. Aşağılarda bulunan Windows Update dosyasına tıklayın ve pencerenin sağ tarafında bulunan Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır sekmesine girin. Bu yapılandırmayı etkin hale getirin ve seçenekler kısmında bulunan otomatik güncelleştirme yapılandır sekmesinden indirme ve otomatik yükleme için uyarı işaretleyin uygulayın ve tamam tuşuna basarak açtığınız pencereleri kapatın.

 

Tarifeli Bağlantı üzerinden Windows 10 güncelleme kapatma

Windows 10 Güncelleme Kapatma Tarifeli Bağlantı
Windows 10 Güncelleme Kapatma Tarifeli Bağlantı

Windows 10 güncelleme kapatma yöntemlerinden birisi olan tarifeli bağlantılardan güncelleştirme kapatma sadece Wifi ile internete bağlanıyorsanız işe yarayacaktır. Tarifeli bağlantıyı aktif hale getirdiğiniz zaman wifi ile bilgisayarınız otomatik olarak Windows güncellemelerini indirmeyecek. Ayarlar üzerinden Ağ ve İnternet içerisinden gelişmiş seçeneklere girin ve wifi ayarlarından tarifeli bağlantı özelliğini aktif edin. Ayrıca bu yöntemin sadece windows 10 güncellemelerinin otomatik olarak indirilmesini engellediğini belirtmekte fayda var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.