Teknoloji

Windows 10 Çift Ekran Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Bilgisayarlarda kullanılan ikinci bir ekran kullanıcılar açısından büyük rahatlık sağlayabiliyor. Özellikle aynı anda birkaç işle birlikte uğraşanlar mutlaka ikinci ekrana ihtiyaç duyabiliyorlar. Genel olarak bakıldığında yazılım geliştirmek için kod yazan veya grafik tasarımıyla ilgilenen kullanıcılar tarafından ikinci bir ekran kullanılmakta. Bunun yanı sıra hem oyun oynamayı hem de film izlemeyi sevenler ikinci bir ekran alarak iki işi de aynı anda yapabilirler. Ancak bazı durumlarda bilgisayara taktığınız ikinci ekranın çözünürlüğü oldukça düşük ve kötü olabiliyor. Bunu düzeltmek için ekran çözünürlüklerini ayrı ayrı ayarlamak gerekiyor. Peki, Windows 10 çift ekran çözünürlüğü nasıl ayarlanır?

Windows 10 Çift Ekran Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Bilgisayara bağladığınız çift ekranlardan birinde çözünürlük sorunu varsa eğer aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayarak ikinci ekranı yüksek çözünürlükte kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınıza eklediğiniz her ekran performans düşüklüğüne neden olacaktır. Çift ekran kullanmak zorunda iseniz eğer tercih edeceğiniz ekran kartınında bu ekranların sorunsuz bir şekilde çalışmasını desteklemesi gerekmektedir. Piyasada bulunan giriş seviye ekran kartları bu tarz çift ekranlı sistemlerde sorunlar çıkartırken orta seviye ekran kartlarından birini tercih ederek meydana gelen performans kaybını en aza indirgeyebilirsiniz.

  • İki ekranın da bilgisayarla olan bağlantılarında bir eksiklik olup olmadığını kontrol edin.
  • Masaüstünde herhangi boş bir alana sağ tıklayın ve Görüntü ayarlarına tıklayın.
  • Açılan pencerenin alt kısmında bilgisayarınıza bağlı olan ekranlar numaralandırılmış bir şekilde gözükecektir.
  • Bu ekranlardan hangisi üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız onu seçin. Değiştirdiğiniz bazı ayarların iki ekrana birden uygulanabileceğini unutmayın.
  • İki ekrana Windows tarafından otomatik olarak bir çözünürlük atanmış olacak. Bu çözünürlük genellikle sistemin stabil bir şekilde çalışması için belirlenmiştir. Bu çözünürlük ayarlarını kendini isteğinize göre değiştirebilirsiniz.
  • Değiştirmek istediğiniz çözünürlük en fazla ikinci ekranın destekleyebileceği kadardır. Bunun dışında seçmek istediğiniz veya ekranın kendi çözünürlüğü üzerindeki çözünürlükler için ekran kartının DSR özelliğini aktifleştirmeniz gerekiyor.
  • Çözünürlük seçiminizi yaptıktan birkaç saniye sonra karşınıza bildirim ekranı gelecek. Bildirim ekranında değişiklikleri koru düğmesine tıklayın. Eğer yanlış çözünürlük seçtiyseniz Geri al düğmesine tıklayarak çözünürlük seçiminizi düzeltebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.