Teknoloji

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda bir sürü kripto parayla ilgili haberler duymuşsunuzdur. Bu makalemizde kripto para türleri arasında en çok gelir getiren Ethereum madenciliğinin nasıl yapılır? sorusunun cevabına, Ethereum madenciliği için neler gerektiği ve Ethereum madenciliği için kullanabileceğiniz programlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçindekiler

Ethereum Nedir?

Ethereum’un dünyaya tanıtılması ilk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında Vitalik Buterin tarafından yapıldı. Ethereum altcoin olarak görünse de aslında yenilikçi bir sistem. Ethereum ana kaynağı ETH (kripto para) olan kripto işletim birimidir. Blockchain mantığını baz alarak kurulan Ethereum kendisine has yazılım dili kullanmaktadır.

Ethereum Madenciliği İçin Gerekenler

Kripto para madenciliği yapmak isteyenlerin sahip olmaları gereken en önemli parça ekran kartıdır. Ethereum madenciliği yapabilmeniz için standart bir masaüstü bilgisayar ve en kötü 4 GB belleğe sahip ekran kartınız olması gerekiyor. Kripto para madenciliği için önerilen ekran kartları genellikle AMD RX 5xx serisi oluyor. Özellikle AMD RX 580 ekran kartları ile yapacağınız Ethereum madenciliğinden yüksek gelir elde edebilirsiniz. Ancak ülkemizde bu kartların stokları tükenmiş ve kartlar kara borsadan fiyatının çok üzerinde bir ücretle satılmaktadır. Ekran kartını ikinci el olarak almak isterseniz kartın performansı hakkında bilgi edinmeye özen gösterin. İkinci el olarak aldığınız ekran kartıyla madencilik yapılmışsa eğer o kart yıpranmıştır. Ancak bu yıpranma fiziksel değildir.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği yapmak için ihtiyacınız olan bilgisayar parçalarını topladıktan sonra yapmanız gereken Ethereum kazancı toplanacağı dijital cüzdanınızı oluşturmaktır. Dijital cüzdan olarak Jaxx, Ledger veya MyEtherWallet programlarını tercih edebilirsiniz. Siz tek ekran kartı ile başladığınız Ethereum madenciliğinden düşük gelir elde edeceğiniz için Nanopool havuz programını kullanmanız yararınıza olacaktır. Nanopool sitesine girin ve Download Claymore DualMiner yazısına tıklayıp madencilik yapmak için kullanacağınız programı indirin. Nanopool kullanıyorsanız buradan elde edeceğiniz gelirin %1’i madencilik yapmanız için gerekli programı geliştirenlere ve kullandığınız Nanopool havuzuna gidiyor. Yani gelirinizin %2 lik kısmından feragat edip başlangıç aşamasında iyi gelir elde edebilirsiniz.

Nanopoolda ayarlarınızı yaparken işletim sisteminizi ve kullandığınız ekran kartını seçin. Nanopool üzerinde çalışacak olan sisteminiz için bir isim ve mail adresi belirleyin. First algorithm kısmından Ethereum seçin, ikincil algoritma kullanmadığınız için bu seçeneği None seçin. Generate yapın ve inen dosyayı önceden indirmiş olduğunuz Claymore DualMiner klasörünün içerisine atın. Klasör içerisinde bulunan start.bat dosyasına sağ tıklayıp düzenleyin. Düzenleye bastığınız zaman karşınıza gelecek kodlar Ethereum madenciliği yapacağınız ekran kartı modeline göre değişkenlik gösterir. Düzenlediğiniz start.bat dosyası aşağıdaki gibi olmalı;

NVIDIA ekran kartları için
EthDcrMiner64.exe -epool eth-eu2.nanopool.org:9999 -ewal OLUŞTURDUĞUNUZ CÜZDAN ADRESİ.sistemadı/eposta -epsw x -mode 1 -ftime 10

AMD ekran kartları için
setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eth-eu1.nanopool.org:9999 -ewal OLUŞTURDUĞUNUZ CÜZDAN ADRESİ.sistemadı/eposta -mode 1

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.