Teknoloji

MacOS Mojave Yenilikleri

Mac bilgisayar kullanıcıları tarafından beklenen yeni Mojave güncellemesi duyuruldu. 4 Haziran 2018’de WWDC etkinliğinde tanıtılan MacOS Mojave güncellemesi 32-bit uygulamalara verdiği desteği sonlandırıyor. Ancak MacOS Mojave yenilikleri bazı eski model Mac cihazlarını desteklemeyecek.

MacOS Mojave Yenilikleri

MacBook Pro, Mac Mini, iMac Pro, iMac cihazları için yayımlanan MacOS Mojave sürümü kullanıcıların önceki versiyonlarda yaşadığı problemlerin giderilmesini ve performans artışını içermektedir. Yeni sürümle birlikte gelen güncellemeler genel olarak görsellik ve tasarım üzerene yoğunlaşmış durumdadır.

  • MacOS Mojave güncellemesi ismini Kaliforniya, Mojave Çölünden almaktadır. Tanıtım esnasında duvar kağıdı olarak belirlenen görüntü bu çölün akşam vakti çekilmiş fotoğrafından oluşuyor. Ayrıca dinamik masaüstü özelliği sayesinde duvar kağıdı günün saatlerine göre farklılıklar göstermektedir. Mojave sürümündeki yeniliklerden bir tanesi de karanlık mod. Karanlık mod ile kullanıcılar menü çubuğunu ve dosyaların arka planlarını karartabiliyorlar.
  • Desktop Stacks, Mojave’in ilgi çeken özellikleri arasında bulunuyor. Masaüstüne atılan dosyaların bir süre sonra karışıklığa yol açmasının önüne geçen Desktop Stacks klasörlerinizi tarih, tür ve etiketlerini baz alarak gruplandırarak üst üste biriken ikonlar haline getiriyor. Kullanıcılar istediği zaman üst üste birikmiş ikona tıklayarak o yığın içerisinde yer alan dosyalara erişebiliyorlar. Kullanıcılar yeni galeri üzerinden dosyaların ön izlemelerini yapabiliyorlar. Bu ön izlemeler kullanılarak hızlı bir şekilde ekran görüntüsünde bir takım oynamalar gerçekleştirilebiliyor.

MacOS Majove Güncellemesi

  • MacOS Mojave versiyonuyla birlikte gelen özellikler arasında devamlılık kamerası (Continuity Camera) da yer alıyor. Bu özellikle iPhone ile çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı hızlıca Mac cihazınıza aktarabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra iOS 12 sürümündeki Apple News artık Mac ile kullanılabilecek. Apple News’le güvenilen haber kaynaklarında yayımlanan haberler bilgisayardan kolayca takip edilebilecek.
  • Güvenlik ve gizlilik anlamında yapılan iyileştirmeler MacOS Mojave yenilikleri arasında önemli bir yer tutuyor. Yeni güvenlik ve gizlilik güncellemesi kullanıcıların uygulamaların verilere erişimini kontrol etmesine izin verecek. Ayrıca Safari tarayıcısında kullanıcıların takip edilmesini engellemek için adımlar da bulunuyor.

MacOS Mojave Sürümü Ne Zaman Çıkacak?

İçerisinde bir çok yeniliğin bulunduğu MacOS Mojave sürümü tahmini olarak Eylül ayında yapılacak bir konferanstan sonra indirilmeye başlanacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.