Mobil

Yavaşlayan iPhone Cihazını Hızlandırma

Apple, hemen hemen her yıl iPhone, iPad ve diğer cihazlarında kullandığı işletim sistemini güncel tutuyor. Böylece kullanıcıların yaşadığı yazılımsal sorunların önüne kolayca geçilebiliyor. Her güncelleme sadece sorun çözmekten ibaret olmuyor. Güncellemelerle birlikte Apple cihazlarına yeni özellikler de ekleniyor. Eski iPhone modellerini kullananlar bu güncellemeler sonrasında yavaşlama problemiyle karşılaşabiliyorlar. Yavaşlayan iPhone hızlandırma yöntemleri ile bu problem biraz olsun giderilebilir.

Yavaşlayan iPhone Cihazını Hızlandırma

Apple mobil cihazlarında performansı etkileyen en önemli faktör grafik yüküdür. Yeni modeller güncellemeler sonrasındaki grafik veya herhangi bir geliştirmeden çok fazla etkilenmese de eski model iPhone mobil cihazlar performans kaybı yaşayabiliyor. Grafiklerde değişiklik yapmak için ayarlardan erişilebilirlik bölümüne girin. Bu menüde contrast arttırma seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada transparanlığı düşürmeyi aktif edin. Böylece UI ögelerindeki saydamlık azalacak ve telefon ögeleri daha hızlı çizilecektir. Bu da performans artışı yaratacaktır.

iPhone cihazların depolama alanı hızlı bir şekilde dolmaktadır. Depolama alanı dolduğunda ve uygulamaların önbelleklerindeki verilerin boyutu arttıkça telefon yavaşlayabilir. Telefonunuza önceden yükleyip bir süre sonra hiç kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak performansta iyileştirmeler yaratabilir. Özellikle arka planda çalışan uygulamalar cihazın hızını büyük oranda etkilemektedir. Uygulamaları direkt olarak ana ekrandan kaldırabilirsiniz. Ancak uygulama önbelleğini temizlemek için ayarlar bölümünden iPhone depolama bölümüne girip oradan önbellek temizlemesi yapacağınız uygulamaları tek tek seçmeniz gerekmektedir.

Eski iPhone Cihazını Hızlandırmak Eski iPhone Cihazını Hızlandırmak

iPhone telefonunuzu hızlandırmak için arka plan uygulamalarının yeniden açılmasını devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu yöntemle arka plan uygulamalarından gelecek bildirimleri de alamayacaksınız. Bildirimleri alabilmek için o uygulamaları tekrardan açmanız gerekiyor. Bu işlemin performans üzerine etkisini test etmek için öncelikle bireysel olarak kullandığınız uygulamaları kapatabilirsiniz. Performans artışının yanı sıra cihazınızın pil ömründe de artış olacaktır.

Yavaşlayan iPhone cihazını hızlandırma yöntemlerinden birisi de telefonu tamamen sıfırlamaktır. Bazı durumlarda mobil cihazınızı sıfırlamak işletim sisteminde oluşmuş hata sonucunda yavaşlama, takılma ve donma gibi sorunları çözecektir. Telefonu sıfırlamadan önce önemli verilerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı bilgisayara veya Cloud’a yedekleyerek sıfırlama işlemi sonrasında herhangi bir veri kaybı yaşamadan önceki dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.