Teknoloji

Intel Harici Ekran Kartını Duyurdu

Geçtiğimiz günlerde Intel 28 çekirdekli devasa bir performansa sahip olacak olan işlemcisini duyuran firma, bu sefer de kendisine ait harici ekran kartını duyurdu.

Intel Ekran Kartı Ne Zaman Gelecek?

firmanın resmi Twitter adresi üzerinden paylaşılan bilgiye göre 2020 senesinde piyasalarda yerini alacağı söyleniyor fakat bundan 8 sene önce 2010 yılında da aynı durum söz konusu olmuş ve Intel yine kendisine ait bir ekran kartı modeli duyurmuştu. Daha sonrasında piyasaya çıkmaması da kitlesini büyük oranda üzmüştü.

Intel Ekran Kartı Performansı Nasıl Olacak?

AMD firmasının Ryzen Serisi işlemcilerini piyasaya sürmesinin ardından adeta yeniden dirilen ve piyasaya “ben de varım!” diyen firmanın bu radikal ve çok cesur adımı Intel tarafında işleri oldukça sıkıntıya sokmuştu. AMD tarafının hem işlemcileri hem de düşük bütçeli Ekran Kartları nedeniyle kullanıcı istese de istemese de bir nevi bu markaya yönelmek zorunda kalıyordu. Gerek dolar kuru gerek piyasanın pahalı olması Intel’in modellerinden kullanıcıyı uzaklaştırıyordu. Bu durumun farkında olan firma ise piyasaya kendisine ait Intel Ekran Kartlarını sunarak yeniden ismini hatırlatmak istiyor. Daha öncesinde bu Ekran Kartları söz konusu olduğunda yetkili mühendisler “bu çok uzun ve zorlu bir süreç” ibaresini kullanmışlardı. Bundan dolayı olacak ki AMD Firmasının grafik işlemcileri uzmanı olan Raja Khoduri’yi transfer ederek bu süreci kısaltmaya çalıştığı aşikar. Ekran kartları hakkında çok fazla bilgisi olmayan firmanın bu yeni modellerine ait içerik ya da herhangi bilgiler bulunmamakta fakat gelişen teknoloji ve piyasa üzerinde ki rekabeti göz önüne aldığımız zaman oldukça performansa sahip olacağını ön görebiliriz. Özellikle işlemciler konusunda piyasanın tabiri caizse en iyisi olan firmanın AR-GE departmanına oldukça fazla yatırım yaptığını biliyoruz.

Bilgisayar işlemcileri pazarında yakaladığı bu başarıyı Ekran Kartları pazarında yakalayabileceği şu an için tamamen bir muamma fakat göz önünde bulundurulması gereken birkaç konudan en önemlisi şu ki; Söz konusu olan firma Intel ve AMD’nin en önemli isimlerinden birisi olan Raja Khoduri. AMD Ekran Kartları konusunda oldukça tecrübeli olan bu isim ve Intel’in gücü birleştiğinde ortaya oldukça tatmin edici bir ürün çıkacağı kaçınılmaz.

 

Bir önceki yazımız olan Endüstri Devirleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Endüstri 4.0 İçeriği Nedir?, Endüstri Çağı Ne Zaman Başlamıştır? ve Endüstri Devirleri Neleri İçerir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler
adsense

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün