Teknoloji

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı telefonların dışarıda da şarz etmek için kullanılan powerbank cihazları, telefon bataryasıyla aynı işlevi görmektedir. Powerbank cihazlarının görevi ise şarjı bitmekte olan veya bitmiş olan cihazlara ek güç sağlayarak şarj miktarını yukarıya çekmektir. Günümüzde powerbank cihazları, birçok firma tarafından farklı kapasitede ve birbirinden değişik özelliklere sahip olarak satılabiliyor. Peki, powerbank alırken nelere dikkat edilmeli?

Powerbank Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenleri inceledikten sonra hangi powerbank cihazını almak istediğinize karar vermeniz hem manevi hem maddi olarak sorunlar yaşamanızın önüne geçecektir.

Hangi Powerbank Cihazının Sizin İhtiyaçlarınızı Karşıladığına Karar Verin.

  • Powerbank cihazları birer taşınabilir batarya özelliğine sahiplerdir. Bu yüzden en büyük kapasiteye sahip powerbank cihazını almak işinizi kolaylaştırmayacaktır. Kullandığınız akıllı telefonunun batarya kapasitesini öğrendikten sonra o kapasiteye göre powerbank almanız en uygunu olacaktır. Akıllı telefonunuz 2000-4000 mAh aralığında batarya kapasitesine sahipse eğer arada yaşanacak kayıplarıda hesaba katarak 5000-8000 mAh kapasiteye kadar şarj edebilen powerbank ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Powerbank Şarj Etme Hızına ve Hızlı Şarj Desteğinin Olup Olmadığını Kontrol Edin.

  • Powerbank alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, powerbank cihazının akıllı telefonunuzu ne kadar sürede şarz edeceğidir. Çünkü dışarıda telefonla halledilmesi gereken önemli bir işin ortasındayken telefonunuzun şarjının bitmesi hiç iyi olmayacaktır. Bu yüzden alacağınız powerbank ünitesinin USB çıkışlarının amper değerlerini mutlaka öğrenin. Örneğin 1 amper çıkışa sahip powerbank ile 2000 mAh batarya kapasitesine sahip telefonunuzu 2 saatte doldurabilirken, 2 amperlik gğüç çıkışı sağlayan powerbank ünitesi kullanarak bu süresi 1 saate düşürebilirsiniz. Telefonun hızlıca şarj edilmesi güzel bir durum ancak akıllı telefonların bataryalarının şarj edilme süresi kısaldıkça bu bataryaların kullanım sürelerinde de düşüşler olacaktır. Ancak dışarıda acilen telefonunuzu şarj etmek için powerbank cihazlarında hızlı şarj desteği olanları tercih etmeniz gerekmektedir.

Powerbank Güç Çıkış Sayılarına Dikkat Edin!

  • Günlük yaşantınızda birden fazla akıllı telefon veya tablet kullanıyorsanız alacağınız powerbank ünitesinde en kötü ihtimalle 2 adet 2 amperlik güç çıkışı olması gerekiyor. Bu sayede cihazlarınızı hızlı bir şekilde şarj edebilir ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan telefon veya tabletinizle yapacağınız işleri kolayca halledebilirsiniz.

powerbank alırken nelere dikkat edilmeli

Son olarak powerbank ünitelerinin gereğinden fazla hasar veya sıcaklığa maruz kaldıkları zaman patlayıp yaralanmalara neden olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden aldığınız powerbank ünitelerini, özellikle 10.000 mAh ve üzeri powerbank cihazlarını dikkatli bir şekilde taşımanız sağlığınız açısından en iyisi olacaktır.

Powerbank alırken çok fazla kişi tarafından kullanılmış ve güvenilirliği en üst düzey olanları tercih etmeye özen gösterin. Hali hazırda satışta olan ve üzerinde yazan güç değerine ulaşamayan powerbank cihazlarından kesinlikle uzak durun. Telefonunuz ve powerbank arasında kullandığınız USB kablosunun sağlam olduğundan emin olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.