Eğitim Finans Sağlık

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Yeşil Kart Nedir?

1959 yılında imzalanan Strasbourg Anlaşması ile sisteme dâhil ülkelere Mali Mesuliyet Poliçesinin uluslararası olarak devamı niteliğinde kaza mahalli ülke mevzuatı ve limitleri içerisinde teminat sunan, yeşil renkli ve uluslararası şartlarla düzenlenmiş olan bir belgedir. Yeşil Kart Sigortası sistemine Türkiye’de imza atmış ve dâhil olmuştur. Yeşil Kart sistemi *1.01.1953 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sistemin amacı, uluslararası ülkelerde seyahat halinde bulunan motorlu taşıt kullanıcılarına faydalı olmak ve söz konusu motorlu taşıt kullanıcılarının seyahat etmiş oldukları ülkelerde sebep oldukları kazaların sonucunda zarar gören tarafın korunmasını sağlamaktır. 

Uluslararası platformda seyahat eden ve kazaya sebebiyet oluşturan durumlarda ilgili kişilerin korunması ve güvence altına alınması amacını güden Yeşil Kart Sigortası yapılması gereklidir. 

Yeşil Kart Sigortası Bürolarının İçeriği

Yeşil Kart Sisteminin temelini oluşturan Bürolar ve büroların üyesi olan ve üçüncü şahıs sorumluluk sigortası yapma yetkisi olan sigorta şirketleridir. Bürolar üyeler aracılığıyla zarar gören şahıslara hasarın çözümlenmesini sağlayan büroları aracılığı ile kazanın oluştuğu ülkenin kanunları dâhilinde ve yasal limitleri dâhilinde zararın giderilmesi güvencesi sağlarlar. Büroların zararı giderebilmesi için olması gereken şart, kazaya sebebiyet veren aracın olayın gerçekleştiği tarihte geçerli ve Yeşil Kart Sistemine üye olan ülke tarafından düzenlenmiş haldeki Yeşil Kart Sigorta Sertifikasının olmasıdır. Yeşil Kart olması motorlu taşıt kullanıcısına kazanın oluştuğu her ülkede kolaylık sağlar. Kendi sigortası ve sertifika varlığı kolaylıkla tespit edildiği için büroya ulaşmak kolay olur ve ödeme çok kısa sürede gerçekleşir.

Ödeme Bürosu, Yeşil Kart Sertifikası ile ilgili işlemlerden üyesi bulundukları sigorta şirketlerinin düzenlemiş oldukları Yeşil Kart Sertifikası sahibi sigortalıların sebebiyet verdikleri trafik kazalarından tümüyle sorumludur. 

Yeşil Kart Sigortasıyla İlgili Motorlu Taşıt Bürosu Ödemeleri

Ödeme Bürosu kazanın oluştuğu tarihte geçerli Yeşil Kart Sertifikasının olması şartı ile; kaza ile alakalı beyanları toplar, mahkeme çağrısı ile yapılacak olan davaların muhatap kişisi olur, araştırma ve incelemeleri yapar. Ortaya çıkacak olan tazminatı ödeme görevini üstlenir.

Ödeme Bürosu ayrıca Yeşil Kartı düzenlemiş olan yabancı sigortacının çıkarlarını da gözetmekle yükümlüdür. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.