Eğitim Finans

Yasal Takip Sistemi Nedir

Bankalardan alınan her ürünün geri ödemesi için belirlenen bir süre vardır. Kişiler periyotlar halinde bankalara bu borçları belirlenen günlerde ödemekle yükümlüdür. Bu borçların aksaması durumunda ise bankaların çeşitli yaptırımları uygulama hakkı bulunmaktadır. Bu yaptırımların bir tanesi de yasal takip sistemi adını verdiğimiz yaptırım türüdür. Yasal takip sistemi nedir diye baktığımız zaman, halk dilinde bunu avukatlık olarak bilindiğini söyleyebiliriz.

Bankalara olan borcun ilk aksaması durumunda bankalar öncelikle kişilerin kredi notlarını aşağıya çeker. Ardından borcun ödenmemeye devam edilmesi durumunda ise devreye yasal takip sistemi girer. Yasal takip sisteminde bankalar artık tüm yetkiyi avukatlara devreder ve tüm işlemler avukatlar aracılığıyla yürütülür.

Borcu Kaç Gün Ödemezsem Yasal Takip Sistemi Başlar?

Yasal takip sistemleri resmi olarak borcun 3 ay (90 gün) süreyle, ödenmemesi durumunda başlar. Bu süre tüm bankalarda aynı olmaktadır. Yani borcu toplamda 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödemezseniz, banka yasal takip sistemini başlatacaktır.

Yasal takip sisteminde banka avukatları devreye sokarak kişilere son kez bir çağrı yapmaktadır. Bu çağrıda kişilere bir ödeme planı gönderilir ve borcun 1 hafta gibi bir süre içerisinde ödenmesini ister. Bankanın son çağrısında verdiği süre içerisinde borcu ödemeyen kişiler için ise haciz işlemi başlatılır. Yasal takip sistemlerinin sıkıntılı bir süreç olmasının sebebi de, sonunun haciz yoluna varıyor olmasıdır. Banka kişilerden borcu hiçbir şekilde tahsil edemez ise, son çare olarak haciz işlemini başlatır. Haciz gibi durumlarda ise kişilerin hiçbir hak talep edememektedirler.

Hapis Cezası Alır mıyım?

Kanunda belirtilen maddelere göre, kişiler bankalara olan borçları sebebiyle herhangi bir hapis cezası almazlar. Yani bankaların avukatları devreye sokarak başlattığı yasal takip sistemi sonucunda herhangi bir hapis cezası yaşanmamaktadır. Bankanın uyguladığı yaptırımlar daha çok borcu tahsil edebilmeye yönelik olacaktır.

Yasal Takibe Düştükten Sonra Bir Daha Kredi Alabilir miyim?

Kredi taleplerinde bankalar için en sıkıntılı görünen durum, kişilerin daha önce yasal takip sistemine düşmüş olmalarıdır. Yasal takip sistemine düşen bir kişinin kredi notu çok düşük olacağından ve bunun yanı sıra kayıtlarda yasal takip sistemine düştüğü görüneceğinden, kredi çekmesi oldukça zor olmaktadır. Bu durumdaki kişiler yalnızca ipotek ve kefil göstererek başvuru yapabilir. Ancak bu yöntemler de kesin olarak kredi çekmenizi sağlar diyemeyiz. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.